Zioła w kuchni – dlaczego warto?

Zioła w kuchni – dlaczego warto?

Zioła to nie tylko dodatek smakowy do naszych potraw, ale także prawdziwa skarbnica wartości odżywczych oraz korzyści zdrowotnych. Dlatego warto zainteresować się tym tematem i wzbogacić swoją kuchnię o różnorodne zioła.

 

Zioła w kuchni – zalety

 

Przede wszystkim zioła są bogate w składniki odżywcze, w tym witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Wspierają one również nasz układ odpornościowy, przyspieszają metabolizm oraz działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dodatkowo zioła dodają potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu, co czyni je jeszcze bardziej apetycznymi.

 

Zioła w doniczce – rodzaje

 

Wśród ziół, które można uprawiać w domowych warunkach, warto wymienić kilka najpopularniejszych rodzajów. Liść laurowy to zioło, które znakomicie sprawdza się w daniach mięsnych oraz zupach. Tymianek to z kolei roślina, która świetnie komponuje się z mięsem, rybami oraz warzywami. Oregano doskonale pasuje do potraw włoskich, takich jak pizza czy makarony. Kolendra nadaje się do dań meksykańskich oraz azjatyckich, natomiast bazylia to idealny dodatek do sosów pomidorowych oraz sałatek.

 

Liść laurowy w doniczce

 

Liść laurowy jest rośliną, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Można ją uprawiać w doniczce, umieszczając ją w jasnym miejscu oraz podlewając regularnie. Liść laurowy doskonale sprawdzi się jako dodatek do mięs, ryb oraz zup.

 

Tymianek w doniczce

 

Tymianek to roślina, która wymaga trochę więcej uwagi. Warto umieścić ją w miejscu słonecznym oraz podlewać regularnie, aby utrzymać wilgotność gleby. Tymianek świetnie komponuje się z mięsem, warzywami oraz ziemniakami.

 

Oregano w doniczce

 

Oregano to roślina, która uprawiana w doniczce również wymaga regularnego podlewania oraz eksponowania w miejscu słonecznym. Oregano idealnie pasuje do potraw włoskich, takich jak pizza czy spaghetti.

 

Kolendra w doniczce

 

Kolendra to roślina, która uprawiana w doniczce wymaga wilgotnej gleby oraz umieszczenia w miejscu o umiarkowanym nasłonecznieniu. Kolendra to świetny dodatek do potraw meksykańskich oraz azjatyckich.

 

Bazylia w doniczce

 

Bazylia to roślina, która wymaga regularnego podlewania oraz umieszczenia w miejscu większego nasłonecznienia. Bazylia doskonale komponuje się z sosami pomidorowymi oraz sałatkami, ale można ją również użyć do przygotowania pesto.

 

Doniczki na zioła w kuchni

 

Aby uprawiać zioła w domowych warunkach, warto wybrać odpowiednie doniczki. Powinny być one odpowiednio duże, aby rośliny miały wystarczającą przestrzeń do wzrostu. Ważne jest również, aby doniczki posiadały otwory na dnie, aby woda mogła swobodnie przepływać i nie doprowadzać do gnicia korzeni roślin.

 

Zioła doniczkowe ze sklepu – o tym warto pamiętać

 

Jeśli nie mamy czasu lub miejsca na uprawę ziół w domu, warto skorzystać z gotowych roślin doniczkowych, które można zakupić w sklepach ogrodniczych lub marketach spożywczych. Warto jednak pamiętać, że zioła te często są hodowane w sztucznych warunkach, z użyciem pestycydów oraz nawozów sztucznych. Dlatego przed użyciem warto dokładnie umyć rośliny oraz wybrać te, które są uprawiane w sposób ekologiczny.

 

Odpowiednie miejsce do uprawy ziół w domu to jedna z wielu zalet domów i mieszkań od Novisa Development. Nasze lokale są przestronne i wyposażone w ogródki, balkony i tarasy, które doskonale sprawdzą się jako miejsce na uprawę ziół. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżymi ziołami w swoich potrawach przez cały rok. Sprawdź naszą ofertę https://www.novisa.pl/inwestycje/ 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta