Wzrost cen materiałów budowlanych, ich wpływ na rynek pierwotny domów

Wzrost cen materiałów budowlanych, ich wpływ na rynek pierwotny domów

Mimo pokładanych wcześniej nadziei sytuacja na rynku pierwotnym domów nie ulegnie poprawie, a wręcz przeciwnie. Materiały budowlane, a w szczególności drewno oraz stal drożeją w tempie ekspresowym, co bezpośrednio przekłada się na ceny nowych domów i mieszkań. Hossa na rynkach surowców, za którą stoi pandemia koronawirusa, nie jest pozytywnym zjawiskiem ani dla deweloperów, ani tym bardziej dla ich przyszłych klientów. Czego możemy oczekiwać na rynku pierwotnym, jakie będą tendencje w najbliższym czasie?

Bariery w prowadzeniu działalności deweloperskiej

Głównymi przeszkodami, z jakimi muszą obecnie borykać się deweloperzy to niedobory terenów pod zabudowę oraz wspomniane już podwyżki cen materiałów budowlanych. Można jeszcze dodać przewlekłość procesów administracyjnych, jednak jest to trend utrzymujący się od lat, zatem traktowany jest jako zło konieczne.

Nas, jako klientów interesuje przede wszystkim to, co będzie się działo w najbliższym czasie z cenami mieszkań oraz domów. Należy przy tym pamiętać, że w takim stanie rzeczy oprócz kosztów własnych ponoszonych przez firmy deweloperskie wzrastają także koszty kredytowania i utrzymania nieruchomości, na których planowane są osiedla, a to w sposób naturalny znajduje swoje konsekwencje w nieubłaganym wzroście cen mieszkań.

Wzrost cen materiałów, stan na czerwiec 2021 r.

undefined

Źródło: Raport Grupy PSB


Jak łatwo zauważyć, największe wzrosty zanotowały materiały przeznaczone stricte do wznoszenia budynków, z wyjątkiem cementu i wapna. Nie zmienia to jednak faktu, iż ceny wszystkich elementów domów, włącznie z wykończeniem szybują niepokojąco w górę.

Bariera rynkowa związana z wysokim kosztem materiałów budowlanych wyniosła w lipcu 2021 r. 58,2 pkt, co było najwyższym wynikiem w historii. Poprzedni najwyższy wynik (49,4 pkt) został zanotowany przed czternastoma laty – w lipcu 2007 r. – u progu światowego kryzysu finansowego. Na domiar złego, podwyżki cen materiałów budowlanych są odwrotnie proporcjonalne do ich dostępności. Kłopoty zaopatrzeniowe są już stałym elementem występującym na placach budów.

Dbałość o klienta, czy już walka?


Tym bardziej należy docenić wysiłek włożony między innymi przez Novisa Development w to, by cena za m² mieszkania nie była aż tak progresywna w kontekście ciągłych zmian na rynku budowlanym.

Dość porównać ofertę: Osiedle Novisa Modern - 7 018 zł/ m² z cenami mieszkań na Wilanowie, oscylującymi w granicach 11 000 zł/ m². Szczegóły inwestycyjne znaleźć można na stronie https://novisa.pl/inwestycje/.

Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie. Z tego powodu dalsze odwlekanie decyzji o zakupie domów jednorodzinnych w Warszawie i okolicach w ogóle stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji marzeń przez przyszłych klientów.

Już dzisiaj ceny materiałów zdają się blokować rynek, a trzeba pamiętać, że stanowią one ponad 50% kosztów budowy każdej nieruchomości. W tej sytuacji powiedzenie: „kto pierwszy ten lepszy” nabiera nowego, realnego znaczenia.

Masz pytania lub wątpliwości? Za pośrednictwem formularza kontaktowego możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Nie czekaj, aż ceny osiągną niewyobrażalny poziom, jeszcze jest czas.

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta