Białołęka
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
-
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
– Oferta mieszkań na rynku pierwotnym jest mocno uszczuplona – mówi Łukasz Ostrowski, ekspert rynku nieruchomości – To efekt m.in. pandemicznego wyhamowania w sektorze budowlanym. Mimo wzrastającej aktualnie liczby pozwoleń na budowę i rozpoczętych nowych inwestycji podaż w dalszym ciągu nie zaspokaja popytu, który cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Ten brak równowagi między popytem i podażą doprowadził w ostatnich miesiącach do dynamicznego wzrostu cen nieruchomości, który w III kwartale okazał się wręcz rekordowy.
Sytuację na rynku determinuje mała dostępność gruntów inwestycyjnych, a co za tym idzie wysokie ceny ich zakupu, które następnie przekładają się na wyższe ceny nieruchomości. Do tego dochodzą wysokie ceny materiałów budowlanych oraz rosnące ceny wykonawstwa. W najbliższym czasie nie należy więc oczekiwać spadku cen na rynku, a wręcz przeciwnie, spodziewamy się, że będą one nadal systematycznie rosły — wyjaśnia ekspert.
– Bezpieczeństwo transakcji spędza sen z oczu wielu klientom – mówi Łukasz Ostrowski, ekspert rynku nieruchomości – To oczywiste, że chcemy mieć pewność, że nasze środki wpłacone do dewelopera są bezpieczne. Jest kilka sposobów, by tę pewność zyskać – zapewnia. – Zacznijmy od zapoznania się z ustawą deweloperską, której głównym celem jest ochrona praw nabywców nieruchomości. Ustawa reguluje szczegółowo sposób sprzedaży, harmonogram i sposób wpłat oraz wyznacza nieprzekraczalne terminy wydania i przeniesienia własności lokalu. Nakłada też konieczność prowadzenia spersonalizowanych rachunków bankowych, na które trafiają wszystkie wpłaty klientów. Rachunki te prowadzone są przez bank depozytariusza i w zależności od rodzaju rachunku deweloper nie posiada dostępu lub ma częściowy dostęp do znajdujących się na nim środków. Bank wypłaca je najczęściej po zrealizowaniu poszczególnych etapów budowy – wyjaśnia ekspert. - Znajomość zapisów ustawy ułatwi nam prowadzenie rozmów z przedstawicielem dewelopera i sprawi, że poczujemy się pewniej, gdy idzie o bezpieczeństwo naszych środków, wiedząc jakie rozwiązania przewidział ustawodawca.
Jakie inne kroki możemy podjąć, by mieć pewność, że nasze środki są w dobrych rękach. Na co jeszcze zwrócić uwagę by mieć większą pewność, że nasze środki są bezpieczne?
– Przede wszystkim wybierajmy doświadczonych deweloperów, z długim, co najmniej kilkunastoletnim stażem na rynku – mówi Łukasz Ostrowski, ekspert rynku nieruchomości. – Najlepiej takich, którzy finansują się głównie ze środków własnych jak np. Novisa Development. Poznajmy historię firmy deweloperskiej, zweryfikujmy jej sytuację finansową i zasięgnijmy opinii o dotychczas zrealizowanych inwestycjach. Sprawdźmy też księgą wieczystą a zwłaszcza wpisy w 3 i 4 dziale dotyczące służebności, roszczeń i hipoteki. Moim klientom sugeruję dodatkowo, by wybrali się osobiście obejrzeć lokalizację, a jeśli to możliwe również inne inwestycje wybranego dewelopera. Odwiedzając osiedle, powinni zwrócić uwagę na stan techniczny budynków już oddanych do użytkowania – wyjaśnia ekspert. – Dobry stan techniczny budynków to znak, że deweloper dba o jakość wykonania, a ewentualne usterki, zgłoszone przez mieszkańców, są szybko i sprawnie usuwane. I na koniec nie mniej ważne: w czasie rozmów z przedstawicielami firmy deweloperskiej nie bójmy się zadawać pytań. Zakup mieszkania czy domu to dla wielu osób życiowa decyzja warto więc dopytywać o szczegóły i w ten sposób upewnić się, że dokonaliśmy dobrego wyboru.
POZNAJ PRZEBIEG ZAKUPU DOMU KROK PO KROKU
Skontaktuj się z nami
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Pabianicka
93-457 Łódź
10:00 - 18:00 (pn - pt)