Stan surowy zamknięty - co to znaczy?

Stan surowy zamknięty - co to znaczy?

W kontekście budowy domu często słyszymy pojęcie stan surowy. W wielu przypadkach jest one używane również jako stan surowy zamknięty. Co oznacza to pojęcie? Czym różni się stan surowy zamknięty od otwartego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest stan surowy?

Stan surowy to termin wykorzystywany do nazwania fazy budowy. Używa się go w kontekście domu, który ma już dach, ale nie jest wykończony. Warto zaznaczyć, że nie istnieje oficjalnie przyjęta definicja stanu surowego, mimo iż znaczenie tego terminu przyjęło się i powszechnie obowiązuje. W terminologii branżowej wyróżnia się stan surowy otwarty oraz zamknięty, jednak również w tym przypadku znaczenie tych pojęć nie jest w żaden sposób uregulowane.

Co to jest stan surowy zamknięty i czym różni się od otwartego?

Wiemy już, że Prawo Budowlane nie reguluje w żaden sposób tego, czym jest stan surowy zamknięty. W związku z tym należy to ustalić w umowie z wykonawcą, co pozwoli uniknąć ewentualnych niedomówień. Ogólnie w Polsce przyjęło się, że jako stan surowy zamknięty traktuje się budynek, w który posiada już dach, kompletną konstrukcję nośną oraz okna i drzwi zewnętrzne. Oznacza to, że jest odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak śnieg i deszcz.
 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym różni się stan surowy zamknięty od otwartego. Różnicę można wyjaśnić w prosty sposób, ponieważ stan surowy zamknięty to stan surowy otwarty, w którym dodatkowo zamontowano okna oraz drzwi zewnętrzne, co pozwoliło zamknąć budynek. W związku z tym można stwierdzić, że do stanu surowego zamkniętego zalicza się:

 • ławy fundamentowe lub płyta fundamentowa*,
 • ściany fundamentowe,
 • ściany na parterze,
 • strop nad parterem,
 • ściany piętra,
 • ściany działowe,
 • więźba dachowa, 
 • pokrycie dachowe,
 • drzwi zewnętrzne,
 • okna.


Wykonanie i montaż tych elementów sprawia, że budynek uzyskuje swój ostateczny kształt. Nadal wymaga on jednak szeregu pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ich przeprowadzenie pozwala osiągnąć kolejny etap budowy, czyli stan deweloperski.

Domy jednorodzinne w stanie deweloperskim - postaw na inwestycje Novisa

Budynek w stanie deweloperskim to dom, w którym wykonawca zakończył już swoje prace, w związku z czym można rozpocząć etap wykańczania wnętrz. Standardowo można założyć, że w stanie deweloperskim dom powinien mieć zakończone prace związane z ociepleniem budynku, przyłączone media (instalacje: wodno-kanalizacyjna, grzewcza i elektryczna), wykonane tynki oraz wylewki podłogowe (posadzki), wstawione drzwi zewnętrzne, zamontowane grzejniki oraz przeprowadzony montaż parapetów. Na zewnątrz zaś powinny zostać wykonane schody wraz z balustradami oraz elewacja budynku.

Stan deweloperski to faktyczne zakończenie budowy, co pozwala uzyskać pozwolenie na użytkowanie oraz etap, w którym następuje przekazanie zakupionego domu przez dewelopera. Zakup nieruchomości w stanie deweloperskim jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą budować domu od podstaw, ale pragną wykończyć go według własnego planu. W tym celu warto zwrócić uwagę na inwestycje Novisa, które są dostępne pod linkiem: https://novisa.pl/inwestycje/. Są to domy jednorodzinne budowane na obrzeżach Warszawy, które pozwalają cieszyć życiem w spokojnej okolicy. Przykładem mogą być segmenty Zgorzała, czyli dwupoziomowe lokale z własnym ogrodem, które można kupić w cenie mieszkania na Woli, czy Mokotowie. Oznacza to, że za te same pieniądze można dysponować dwa razy większą powierzchnią użytkową, co zdecydowanie zwiększa komfort życia, czy wychowywania dzieci.

Znajomość terminu stan surowy zamknięty, czy stan deweloperski pozwala w łatwy sposób ocenić ilość i rodzaj prac, które należy jeszcze wykonać na budowie. Pomaga też uzgodnić z deweloperem termin przekazania budynku i rozpoczęcia prac wykończeniowych. 

* płyta fundamentowa to standardowe rozwiązanie posadowienia budynku stosowane w przypadku 100% aktualnie sprzedawanych przez Novisa osiedli

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta