Wieś, małe miasteczko czy duże miasto?

Wieś, małe miasteczko czy duże miasto?

Chcesz kupić dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, która lokalizacja będzie najlepsza? Duże miasto, wieś, może coś pośredniego? Sprawdziliśmy, jak żyje się w miejscowościach różnej wielkości w Polsce.

Duże miasto – anonimowość i szybkie tempo życia

Mieszkańcy dużych miast nie mogą narzekać na brak atrakcji. To przede wszystkim tu na dużą skalę kwitnie życie kulturalne. Kina, teatry, muzea, galerie znajdują się średnio na co drugiej ulicy. Nie brak propozycji dla dorosłych i dla dzieci. Rodzice wskazują też na lepszy dostęp do dobrych szkół i bogatszą ofertę zajęć pozalekcyjnych.

 

Są jednak i minusy takiej lokalizacji. Duże miasta są anonimowe, a w tłumie łatwo się ginie. Trudno o nawiązanie bliższych relacji z sąsiadami, dzieci rzadko wychodzą same z domu. Nie tylko dlatego, że nie mają czasu, ale też ze względu na bezpieczeństwo – jedynie kameralne, zamknięte osiedla mogą ją zagwarantować, niestety ceny mieszkań na nich często okazują się zaporowe dla przeciętnego Kowalskiego.

 

Duże miasto to nieustanny hałas i światła ulic, nawet w środku nocy. Trudno znaleźć lokalizację, która da po pracy wytchnienie i naprawdę pozwoli odpocząć. Tu najlepiej funkcjonują studenci i osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Króluje raczej wynajem, mało kto decyduje się na kupno mieszkania w ścisłym centrum miasta. Jeśli chodzi o własny dom lub segment jest to w ogóle niemożliwe.

 

Wieś – cisza, spokój i wszędzie daleko

Wsie leżą na drugim biegunie, jeśli chodzi o pozytywy lokalizacji mieszkaniowej. Z jednej strony anonimowość tu nie istnieje, małe społeczności są bardzo zżyte ze sobą, łatwiej nawiązać kontakt towarzyski. Z drugiej dojazdy do pracy i konieczność dowożenia dzieci do szkół znacznie komplikują życie. Oferta kulturalna jest bardzo skromna, ogranicza się do corocznych dożynek i odpustów. W poszukiwaniu większych atrakcji trzeba jeździć do miasta.

Podobnie jest z zakupami – małe wiejskie sklepiki oferują tylko podstawowe produkty. Duże zakupy trzeba planować z wyprzedzeniem i dobrze się do nich przygotować.

 

Atutami wsi są cisza, spokój, czyste powietrze, większe bezpieczeństwo. Tę lokalizację najczęściej wybierają osoby, które mogą pracować zdalnie i jeszcze, bądź już, nie mają dzieci.

 

Małe miasteczka i przedmieścia – kompromis, który zadowoli każdego

Tereny podmiejskie i obrzeża dużych miast są najlepszym kompromisem dla lokalizacji inwestycji mieszkaniowych. Z jednej strony jest bliskość centrum miasta, a więc dobry dostęp do oferty kulturalno-rozrywkowej i edukacyjnej, z drugiej – mniejszy ruch, cisza, większe bezpieczeństwo i naturalna łatwość nawiązywania kontaktów towarzyskich.

 

Nie da się też nie docenić atrakcyjniejszych cen nieruchomości. Dom w cenie mieszkania? Owszem, to możliwe, właśnie na przedmieściach. Od lat z powodzeniem udowadnia to Novisa, oferując kolejne domy, szeregowce i mieszkania w atrakcyjnych, spokojnych lokalizacjach na obrzeżach Warszawy. Duże doświadczenie w budownictwie rodzinnym zaowocowało stworzeniem unikalnej, a zarazem bardzo transparentnej oferty: ujednolicone ceny, przestronne, dobrze doświetlone wnętrza z dużymi oknami, wygodny rozkład pomieszczeń, ogródek – to najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem tego developera.

 

Przedmieścia oferują wszystko to, czego brakuje dużym miastom i wsiom: równowagę między strefą wypoczynku i rozrywki oraz ceny, które nie przekraczają możliwości finansowych osób średniozamożnych. Na plus trzeba policzyć też metraż domów i segmentów: z jednej strony zbliżony do mieszkań, z drugiej gwarantujący prywatność każdemu członkowi rodziny.

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Cieślewskich 53
03-017 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta