Zdolność kredytowa a marzenia o własnym mieszkaniu

Zdolność kredytowa a marzenia o własnym mieszkaniu

Żyjemy w czasach, w których nieliczni mogą sobie pozwolić na kupno mieszkania czy dom za gotówkę. Dla większości marzących o własnych czterech kątach, niezwykle istotą kwestią jest zdolność kredytowa. To ona w dużej mierze zdecyduje o tym, czy będziemy mogli kupić nieruchomość, jaką wybierzemy.

Czym jest zdolność kredytowa?

Realizację marzenia o własnym domu zaczynamy zazwyczaj od snucia planów o wystroju, położeniu nieruchomości i od tej bardziej prozaicznej części - od podliczenia kosztów. Przeważająca część kupujących korzysta z możliwości wzięcia kredytu. Dlatego też, tak wielkie znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. Potocznie rozumiemy ją jako "to ile bank zgodzi się nam pożyczyć". Pojęcie to jednak jest bardziej skomplikowane. Zdolność kredytowa to możliwość spłaty kredytu, wraz z naliczonymi od niego odsetkami, w takich terminach, jakie określa umowa.

Bank, przed udzieleniem kredytu analizuje sytuację finansową i możliwości potencjalnego kredytobiorcy. Co bierze się pod uwagę? Dochody, koszty utrzymania, a także zadłużenie, jakie mamy obecnie (na przykład z kart kredytowych). Bank może sprawdzić nasze dane w raporcie BIK, który wskaże czy mamy niespłacone zobowiązania.

Drugim aspektem weryfikacji jest analiza kwestii takich jak wiek, stan cywilny, liczba osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy, status majątkowy i mieszkaniowy, wykształcenie czy zajmowane stanowisko. 

Jak wygląda kwestia zdolności kredytowej w Polsce? Średnia jest na poziomie około 600 tysięcy złotych. W Warszawie za taką kwotę możemy kupić na przykład kawalerkę o powierzchni 35 metrów na Woli. Jednocześnie, za te same pieniądze jesteśmy w stanie nabyć 85 metrowy domek szeregowy z własnym ogródkiem w inwestycji Wilgi Park 2 w Zgorzale pod Warszawą.

Jak wybrać okolicę do mieszkania?

Ostatnio osiedla domków szeregowych cieszą się wielką popularnością. Dlaczego? Są one świetnym rozwiązaniem dla osób, które z jednej strony cenią sobie spokój i kameralność, a z drugiej - lubią bliskość sąsiadów. Wybierając miejsce do mieszkania, warto zwrócić uwagę do okoliczną infrastrukturę. Jeśli chodzi o domki szeregowe, Lesznowola (na jej granicy leży Zgorzała, w której znajduje się wspomniana inwestycja) jest świetnym miejscem pod kątem bliskości szkół, sklepów, punktów usługowych. Dzięki temu, okolica jest naprawdę komfortowa. Jednocześnie, domek w takim miejscu daje pewność ciszy, spokoju, których szukają osoby wyprowadzające się z miasta na obrzeża aglomeracji. Zgorzała jest też dobrze skomunikowana z centrum Warszawy. Warto pokazać to na przykładzie.

Jednym z popularnych rejonów stolicy jest Wilanów. Potencjalnych nabywców kusi prestiżowa okolica. Pod Pałac Kultury i Nauki dostaniemy się w około godzinę komunikacją miejską. W mniej więcej 44 minuty dojedziemy pod Galerię Mokotów, w której z łatwością zrobimy większe zakupy. W podobnej odległości od centrum znajduje się inwestycja Wilgi Park 2. Jeśli interesują nas segmenty, Lesznowola, Zgorzała to świetne wybory. Świetna infrastruktura idzie tu w parze z dobrą ceną. Za około 7000 zł/m2 możemy kupić domek. W Wilanowie musimy się liczyć z kosztem około 11 000 zł/m2 mieszkania.

Na terenie inwestycji zaplanowano 65 lokali, o metrażu od 73-90 metrów. Domki mają też swoje ogrody. Na parterze znajduje się strefa dzienna, kuchnia, na piętrze - sypialnie. Tak przemyślany układ pozwala uczynić z domu prawdziwą oazę.
 

Więcej na temat inwestycji warto przeczytać pod linkiem https://novisa.pl/inwestycje/. Na nasze wszystkie pytania odpowie konsultant.

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta