Naturalne światło w mieszkaniu – dlaczego tak ważne?

Naturalne światło w mieszkaniu – dlaczego tak ważne?

Ciemne, zamknięte mieszkania wpływają na żyjących w nich ludzi. Aby funkcjonowało się dobrze i swobodnie, warto mieć w mieszkaniu dużo naturalnego światła. Dzięki niemu można żyć zdrowiej, spokojniej i szczęśliwiej.

Zdrowie fizyczne

Wpływ naturalnego światła jest bardzo ważny z uwagi na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dużo osób siedzi w domach, np. przez wykonywanie pracy zdalnej. Zacząć warto od zdrowia fizycznego. Dlaczego tak ważne jest naturalne światło? Po pierwsze, nie męczy ono oczu. Zapewnia swobodę ich działania i spokojnie ruchy. Światło sztuczne wpływa na wzrok, często nadmiernie go pobudza i zmusza do wysiłku. W przypadku naturalnego, delikatnego światła nie trzeba się bać o takie efekty. Wzrok działa spokojniej, np. nie skacząc stale na źródło światła, jakim jest na przykład lampka włączona w pomieszczeniu.

Po drugie, naturalne światło ułatwia funkcjonowanie biologicznego zegara. Dzięki temu człowiek wie, kiedy powinien wstać, kiedy iść spać, przez co będzie mieć siły do pracy. Zegar biologiczny jest naprawdę ważny, aby organizm człowieka funkcjonował spokojnie i pewne. W ten sposób siły rozkładane są odpowiednio, w takich porach, w jakich są potrzebne. Dzięki temu rano można wstać bez problemu, a wieczorem spokojnie zasnąć.

Zdrowie psychiczne

Naturalne światło wpływa na psychikę człowieka. Przebywając za długo w sztucznym świetle, głowa zaczyna się męczyć. Ból oczu i głowy to naturalne następstwa takiego zasiedzenia. Ma to wiele wspólnego z tym, jak działają sztuczne światła. Wiele z nich nadmiernie pobudza, co jest niezwykle niepotrzebne ludziom w obecnych czasach. Większość i tak jest zapracowana i nadmiernie pobudzona. Przebywanie w świetle naturalnym uspokaja. Co najważniejsze, reguluje zegar biologiczny, co wpływa na zachowanie i myśli człowieka.

Żeby spędzać czas w naturalnym świetle, nie trzeba wychodzić na wielogodzinne spacery. Świetnie sprawdzają się mieszkania z dużymi, przestronnymi oknami. W ten sposób do użytkowników dochodzi wiele światła, które daje im siły i energię do życia. W naszej ofercie znajdują się same domy i mieszkania z dużymi oknami. Zobaczyć je wszystkie można na stronie https://novisa.pl/inwestycje/.

Oszczędności

Duże, przestronne okna w mieszkaniu to przede wszystkim oszczędności. Dzięki dostępowi do naturalnego światła nie trzeba uruchamiać lamp czy lampek w mieszkaniu. Z uwagi na ceny prądu, warto zwróci na to uwagę. Jeśli światło w mieszkaniu będzie włączone, chociaż kilka godzin krócej, to przyczyni się do znacznie niższych rachunków. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dowolne cele.

Mieszkania powinny być tworzone tak, aby światło słoneczne docierało do każdego jego punktu. Dobrze jest wybierać budowle, które mają tak ustawione okna, aby naturalne światło rozprowadzało się po pokojach. Planując wnętrza, należy wziąć również pod uwagę padające przez okna światło, np. biurka dobrze postawić tak, aby korzystały z dobroci słońca, ale aby promienie nie zakłócały pracy.

Ekologia

Mieszkania z dużymi oknami, które zapewniają swobodny dostęp do energii słonecznej i naturalnego światła są nie tylko zdrowe i oszczędne, lecz także ekologiczne. Im mniej prądu można zużyć, tym lepiej. Dzięki temu wpływa się pozytywnie na środowisko naturalne, co przekłada się na lepsze życie dla wszystkich wokół.

Mieszkania z dużymi oknami mają jednak pewną wadę, którą jednak łatwo zniwelować. Latem dostaje się do pomieszczenia za dużo światła, co znacząco zwiększa temperaturę wewnątrz. Tego efektu można się pozbyć kupując zewnętrzne żaluzje, bądź wybierając przyciemniane szyby. 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta