Na ile osób zaplanować stół w jadalni?

Na ile osób zaplanować stół w jadalni?

Jadalnia to pomieszczenie, które przez niektórych jest marginalizowane lub całkowicie pomijane. Jest to błąd, ponieważ wydzielenie miejsca dedykowane do wspólnych posiłków, czy nawet przyjmowania gości wydaje się dobrym rozwiązaniem, pozwalającym zwiększyć funkcjonalność domu. Oczywiście, by jadalnia spełniała swoją funkcję należy ją odpowiednio zaplanować i urządzić. W związku z tym pojawia się pytanie: na ile osób zaplanować stół w jadalni?

Jadalnia - jaka powinna być optymalna powierzchnia?

Zanim przejdziemy do kwestii stołu, warto zastanowić się jaka powinna być powierzchnia użytkowa jadalni? Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ w dużym stopniu determinuje ilość osób, które będą mogły w jednym czasie swobodnie z niej korzystać. Warto również podkreślić, że jadalnia może być połączona z salonem lub stanowić oddzielną przestrzeń (osobne pomieszczenie lub być oddzielona np. wyspą). W pierwszym przypadku problem metrażu nie występuje, a funkcjonalność części jadalnej ogranicza jedynie wielkość stołu. W sytuacji, gdy jadalnia jest oddzielnym pomieszczeniem warto odpowiednio przemyśleć jej metraż. W tym celu należy zastanowić się, czy będzie jedynie miejscem, gdzie posiłki będą spożywali domownicy, czy może planujemy również tam przyjmować gości i urządzać przyjęcia. Określenie sposobu użytkowania, determinuje wielkość samego pomieszczenie. Przyjąć można, że w przypadku ustawienia stołu na 4-6 osób spokojnie wystarczy ok. 10 m² powierzchni, a w przypadku, gdy osób ma być 8 lub 10 jadalnia powinna mieć przynajmniej 15 m². Oczywiście ważny jest również kształt pomieszczenia, który optymalnie powinien być prostokątem.

Na ile osób zaplanować stół w jadalni?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ decydująca w tej kwestii jest liczba domowników oraz przyjmowanych przez nich gości. Przykładowo 4-osobowa rodzina, która dysponuje niewielką powierzchnią może zdecydować się na stół dla 4 lub 6 osób i będzie to optymalny wybór. Dobrze jednak by miał on możliwość rozłożenia, co pozwoli posadzić przy nim kolejne 4 osoby. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy zaprosimy gości.

Posiadając większą rodzinę, przykładowo 5, czy 6 osobową oraz dysponując większą liczbą miejsca warto zaplanować stół w jadalni na 6-8 osób. W tym przypadku również warto, by dało się go rozłożyć co może pozwolić usiąść przy nim nawet 12-16 osobom. Taka możliwość pozwoli umożliwia urządzanie w domu przyjęć lub kolacji dla większej liczby osób. Pozwolić sobie na to mogą jednak z reguły tylko posiadacze domów, ponieważ małe mieszkania okazują się z reguły zbyt ciasne.

Dobierając wielkość stołu w jadalni należy zastanowić się również nad tym, jak często będziemy przyjmowali gości i czy będą to koledzy syna omawiający ostatni mecz, czy odwiedzająca rodzina, na czele w wujkiem opowiadającym sprośne żarty. Na tej podstawie można dobrać odpowiedni kształt stołu oraz jego usytuowanie, co pozwoli komfortowo rozmawiać.

Własny dom pod miastem - komfort i możliwość urządzania przyjęć

Największe możliwości w zakresie urządzenia jadalni daje posiadanie własnego domu pod miastem. Dysponujemy wtedy odpowiednim metrażem, który pozwala zakupić wymarzony stół i przyjmować gości. Należy jednak podkreślić segmenty pod Warszawą to nie tylko większy metraż, ale również własny ogród, co jest ważne szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi. Domy w Ożarowie Mazowieckim, które należą do inwestycji Novisa to również podkreślenie statusu społecznego oraz osiągniętej pozycji. Tego typu domy wolnostojące na sprzedaż można zobaczyć na stronie https://novisa.pl/inwestycje/

Odpowiednie zaplanowanie własnej jadalni to ważny kwestia, której nie warto pomijać. Wynika to z faktu, że jadalnia to szczególne pomieszczenie, w którym przy wspólnych posiłkach spotyka się cała rodzina lub urządzane są kolacje dla gości.

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Cieślewskich 53
03-017 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta