Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja trawnika w 7 krokach

Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja trawnika w 7 krokach

Trawnik to często podstawowy element każdego ogrodu, który ma duży wpływ na estetykę całej przestrzeni. Dbanie o trawnik wymaga jednak regularnej pielęgnacji, w przeciwnym razie może stać się źródłem frustracji i zniechęcenia. W tym artykule przedstawimy 7 kroków do prawidłowej pielęgnacji trawnika, dzięki którym będzie on zawsze wyglądał zadbany i zdrowy.

 

1. Wertykulacja trawnika

Pierwszym krokiem w pielęgnacji trawnika jest wertykulacja. Polega ona na przecięciu i usunięciu warstwy martwych traw i innych resztek organicznych z powierzchni trawnika. W ten sposób poprawia się przepływ powietrza i wody, co sprzyja zdrowemu wzrostowi trawy.

 

2. Aeracja trawnika

Drugim krokiem jest aeracja trawnika. W tym przypadku używa się specjalnych urządzeń, które penetrują glebę, tworząc otwory i ułatwiając dostęp powietrza i wody do korzeni trawy. Aeracja pomaga również w usuwaniu nagromadzonej mchy i zapewnia lepsze odżywienie roślin.

 

3. Piaskowanie trawnika

Piaskowanie to kolejny ważny krok w pielęgnacji trawnika. Polega ono na równomiernym rozprowadzeniu piasku na powierzchni trawnika, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności gleby. Piasek zapobiega też rozwojowi chwastów i mchu.

 

4. Nawadnianie trawnika

Nawadnianie to kluczowy element pielęgnacji trawnika. Woda jest niezbędna do utrzymania zdrowego wzrostu trawy i zapobiegania usychaniu roślin. Warto zadbać o regularne nawadnianie, zwłaszcza w czasie upałów i długotrwałych okresów suszy.

 

5. Nawożenie trawnika

Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji trawnika jest regularne nawożenie. Trawa potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo i zielono. W zależności od rodzaju nawozu i stanu trawnika, nawożenie powinno odbywać się co kilka tygodni lub co kilka miesięcy.

 

6. Koszenie trawy

Koszenie trawy to podstawowa czynność w pielęgnacji trawnika. Trawnik powinien być koszony regularnie, zwykle co tydzień, w zależności od intensywności wzrostu trawy. Ważne jest, aby nie przycinać trawy zbyt krótko, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia korzeni i osłabienia roślin.

 

7. Dosiewanie trawy

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem w pielęgnacji trawnika jest dosiewanie trawy. Jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy trawnik jest przerzedzony lub uszkodzony. Dosiewanie trawy pomaga w odbudowie trawnika, wyrównaniu koloru i gęstości trawy.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą domów z ogrodami od Novisa Development.  Dom z przestronnym i zielonym ogrodem to marzenie wielu z nas, a my pomagamy w jego spełnieniu. Zapoznaj się z ofertą https://www.novisa.pl/inwestycje/ 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta