Dom w stylu skandynawskim

Dom w stylu skandynawskim

Charakterystyczne, geometryczne bryły budynków są oszczędne w formie i pozbawione elementów dekoracyjnych. Surowy charakter brył doskonale łagodzi wykorzystane do budowy drewno – materiał łatwo dostępny i powszechnie wykorzystywany w Skandynawii. Biel i szarość to klasyczne kolory elewacji. Na ich tle wyróżnia się intensywna czerwień, nie bez powodu kojarzona z nadmorskimi miasteczkami Szwecji i Norwegii.Myśląc o Skandynawii to właśnie widok położonych bezpośrednio nad morzem, ciasno stłoczonych czerwonych domów ze spadzistymi dachami często staje nam przed oczami. Tutaj również doskonale widać praktyczne podejście Skandynawów. Ze względu na duże obszary leśne, niekorzystne warunki klimatyczne i słabe podłoże tylko niewielka część powierzchni nadaje się do zabudowania, dlatego tak ważne jest wykorzystanie każdego centymetra i funkcjonalność rozwiązań.

W skandynawskim budownictwie ważną rolę odgrywa duża ilość okien i liczne przeszklenia, które sprawiają, że pomieszczenia są dobrze doświetlone. Ma to duże znaczenie w klimacie, gdzie zimą ciemność zapada szybko i niedostatek dziennego światła jest mocno odczuwalny.Skandynawski znaczy minimalistyczny?Nie dajmy się zwieść pozorom. Styl minimalistyczny i skandynawski zdecydowanie więcej dzieli niż łączy. Mimo to są ze sobą często mylone. Ten popularny błąd wynika z tego, że, oba style charakteryzuje duża funkcjonalność,  prostota i oszczędność form. Zadania nie ułatwia też fakt, że styl skandynawski praktycznie nie występuje w swojej „czystej” formie. Obecnie stosowane rozwiązania dość luźno nawiązują do jego pierwotnego, surowego charakteru.

Minimalizm jest wynikiem świadomej rezygnacji z nadmiaru rzeczy, zwłaszcza z przedmiotów, które nie pełnią żadnej użytecznej funkcji. Ascetyczna forma, ograniczona paleta barw (często monochromatyczna), zastosowanie metalu, plastiku i betonu oraz pozbawienie otoczenia elementów dekoracyjnych to cechy charakterystyczne tego stylu. Dlatego wnętrza w stylu minimalistycznym zwykle sprawiają wrażenie dopracowanych i eleganckich, ale też chłodnych i nieprzystępnych.Styl skandynawski, czyli jaki?Gdyby nie Skandynawowie nigdy nie usłyszelibyśmy o Hygge! Sednem tej życiowej filozofii, wywodzącej się ze Skandynawii jest odnajdywanie szczęścia w drobnych, codziennych czynnościach: spotkaniach z rodziną  i przyjaciółmi, spacerze po lesie, kubku aromatycznej kawy w przytulnym ciepłym wnętrzu. O stylu scandi najprościej powiedzieć, że jest spójny z tą filozofią i dobrze odpowiada na autentyczne potrzeby Skandynawów i nie tylko. Niezależnie od szerokości geograficznej nie brak przecież osób, które chcą i potrafią cieszyć się chwilą i obecnością bliskich.

W stylu skandynawskim duże znaczenie ma czystość form i umiar przejawiający się w niechęci do zagracania pomieszczeń zbędnymi przedmiotami, ale w przeciwieństwie do stylu minimalistycznego wnętrze ma być przede wszystkim wygodne i przytulne. Jak uzyskać taki efekt? Przede wszystkim dzięki materiałom takim jak drewno i naturalne tkaniny.Naturalne materiałyWybierając posadzkę, zdecydujmy się na jasne panele lub deskę parkietową, najlepiej w kolorze drewna buku, sosny lub jesionu, wykończone matowym lakierem, lub olejem, które podkreślą naturalny kolor. W wersji rustykalnej możemy zdecydować się na pomalowanie desek podłogowych na biało. Drewno sprawdzi się również na ścianach np. w postaci paneli boazeryjnych.

Naturalne tkaniny takie jak bawełna, len czy wełna pomogą nadać wnętrzu ciepły i przytulny charakter. Poduszki, pledy o grubych splotach, kapy, ciepłe koce, dywaniki – wszystko to ułatwi nam zadanie i sprawi, że wnętrze będzie idealnie nadawało się do hyggowania w długie zimowe wieczory.Kolorowe z naturyW skandynawskich wnętrzach przez wieki dominowała biel. Wybór podyktowany był ponownie względami praktycznymi. Biały kolor pomagał rozjaśnić pomieszczenia i sprawiał, że zdawały się optycznie większe. Chłód bieli, w stylu scandi, zrównoważony jest ciepłymi kolorami: beżami,  odcieniami ecru i szarości oraz pastelowymi barwami: błękitem, delikatną miętą oraz pudrowym różem. Ściany możemy dodatkowo pokryć jasnymi tapetami w delikatne wzory, które nadadzą pomieszczeniom przytulnego charakteru.

A co z intensywnymi kolorami? Jeśli lubimy wyraziste barwy, nie musimy z nich rezygnować. Mocne akcenty kolorystyczne w postaci geometrycznych i kwiatowych wzorów doskonale sprawdzą się na poduszkach, pościeli, szkle czy obrusach, możemy też wprowadzić większe powierzchnie w mocniejszym kolorze (np. fotel, fragment ściany), o ile będziemy trzymać się zasady, by wybrany kolor występował w naturze.Popularny i ponadczasowyStyl skandynawski mimo upływu lat wciąż jest jednym z najchętniej branych pod uwagę przy urządzaniu wnętrz, również w Polsce. Ujmuje prostotą i uniwersalnością rozwiązań, które pozwalają stworzyć przyjazną, ekologiczną przestrzeń do spędzania czasu w przytulnej, swobodnej atmosferze.Osiedle Kolorowe 3Charakterystyczne dla Skandynawów drewniane, szkieletowe konstrukcje mimo swojej trwałości nie cieszą się w naszym kraju dużą popularnością, choć trzeba przyznać, że z roku na rok przybywa ich zwolenników. Polacy tradycyjnie wolą solidne, rodzime budownictwo. Gdzie wobec tego możemy nad Wisłą poczuć skandynawskie klimaty?

Osiedla w stylu skandynawskim ma w swojej ofercie Novisa Development. Co prawda zastosowano tutaj materiały budowlane i rozwiązania architektoniczne sprawdzone na polskim rynku, ale sama koncepcja i kolorystyka osiedla oraz domów bezpośrednio nawiązuje do skandynawskich klimatów. Odwiedzający podwarszawską Zgorzałę mogą więc z pewnym zdziwieniem odkryć skandynawskie miasteczko w samym centrum Polski.

 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta