Białołęka
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
-
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Strefy funkcjonalne domu to konkretnie wydzielone przestrzenie, które przeznaczone są do wykonywania danych czynności dnia codziennego. Strefowanie umożliwia zachować porządek oraz pozwala komfortowo odpoczywać, czy wzmacniać relacje rodzinne. Jest istotne również w kwestii efektywnego wykorzystywania energii, ponieważ wydzielone strefy powinny być odpowiednio usytuowane względem stron świata. Zazwyczaj wyróżnia się 4 podstawowe strefy funkcjonalne domu, a mianowicie, dzienną, nocną, wejściową (komunikacyjną) i gospodarczą. Jak się je tworzy?
Strefa dzienna to salon, kuchnia oraz jadalnia. W nowoczesnych domach jednorodzinnych pomieszczenia te są połączone i tworzą dużą, otwartą przestrzeń. Strefa dzienna z reguły znajduje się na parterze i stanowi wizytówkę każdego domu, ponieważ to tutaj przyjmowani są goście. Jest to również przestrzeń współdzielona przez wszystkich domowników, co pozwala umocnić wzajemne relacje. Strefa dzienna z reguły usytuowana jest w południowej lub południowo zachodniej części domu, ponieważ od tej strony pada najwięcej promieni słonecznych. Dzięki temu do pomieszczeń wpada dużo naturalnego światła oraz są one dodatkowo dogrzewane przez słońce. Co więcej, ze strefy dziennej, a konkretnie z salonu można z reguły wyjść bezpośrednio na taras lub do ogrodu. Takie rozwiązanie stosowane jest we wszystkich inwestycjach Novisa, które można zobaczyć na stronie: https://novisa.pl/inwestycje/.
Strefa nocna nazywana również prywatną to sypialnie oraz domowe biuro lub gabinet. Są to pomieszczenia, w których chcemy przebywać sami lub w spokoju pracować, czy uczyć się. Strefa nocna zazwyczaj znajduje się na piętrze, co zapewnia dostateczną prywatność. W przypadku domów parterowych z reguły znajduje się po drugiej stronie domu i prowadzi do niej osobny korytarz.
Strefa gospodarcza to pomieszczenia, które są niezwykle użyteczne i podnoszą funkcjonalność domu. Może należeć do niej m.in. garaż, pomieszczenie gospodarcze, kotłownia, czy pralnia. Z reguły pomieszczenia te są umieszczone w jednym ciągu, co pozwala wygodnie z nich korzystać, a jednocześnie zachować porządek w strefie dziennej. Strefa gospodarcza z reguły usytuowana jest po północnej stronie budynku, co sprawia że z punktu widzenia oszczędności energetycznej stanowi bufor, który osłania cieplejszą część domu.
Do strefy komunikacyjnej zalicza się wszystkie korytarze, wiatrołap oraz klatkę schodową. Właściwie zaprojektowana sprawia, że budynek jest w pełni użyteczny, a sama w sobie zawiera mało miejsca. Strefa komunikacyjna z reguły przebiega przez środek domu i łączy wszystkie wymienione wcześniej strefy. W tym miejscu należy również wspomnieć, że warto dbać o porządek w strefie komunikacyjnej, ponieważ to ona tworzy pierwsze wrażenie w oczach gości.
Strefowanie domu z pewnością zwiększa jego funkcjonalność oraz komfort zamieszkania. By je przeprowadzić należy jednak posiadać odpowiednią powierzchnię, co jest możliwe w przypadku zakupu domu pod miastem. Przykładem mogą być segmenty w okolicach Warszawy, które projekty zostały opracowane z uwzględnieniem stref funkcjonalnych.
POZNAJ PRZEBIEG ZAKUPU DOMU KROK PO KROKU
Skontaktuj się z nami
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Pabianicka
93-457 Łódź
10:00 - 18:00 (pn - pt)