Aranżacja ogrodu do 100 m² - pomysły w punktach

Aranżacja ogrodu do 100 m² - pomysły w punktach

Posiadanie domu z ogrodem to marzenie wielu osób. Obecnie w prosty sposób można je zrealizować, ponieważ wystarczy przeprowadzić się do szeregowca pod miastem. Oczywiście w tym przypadku ogród nie będzie zbyt duży, ale nawet 100m² powierzchni można ciekawie zaaranżować, co sprawi, że ogród będzie funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Jak to zrobić? O czym warto pamiętać aranżując mały ogród? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

O czym pamiętać urządzając mały ogród?

Wiele projektantów zgodnie twierdzi, że aranżacja małego ogrodu jest wbrew pozorom trudniejsza niż w przypadku dużych działek. Z czego to wynika? Przede wszystkim  z faktu, że na stosunkowo małej powierzchni, przykładowo do 100m², należy zmieścić zarówno ozdobne rośliny, jak i elementy architektury, które sprawią że ogród będzie piękny i funkcjonalny. W związku z tym kluczem jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Na tym etapie należy uwzględnić nie tylko miejsce nasadzeń konkretnych roślin, ale również stół i krzesła, które w przypadku małych ogrodów znajdują się zazwyczaj na tarasie. Warto jednak pamiętać by odpowiednio osłonić je od wiatru i słońca, co umożliwi komfortowe spędzanie czasu w ogrodzie.

Aranżacja małego ogrodu

Kupując dom szeregowy stajemy się również właścicielem niewielkiego ogrodu, który należy odpowiednio zaaranżować. Z reguły jest on w kształcie prostokąta i łączy się bezpośrednio z tarasem. W związku z tym przyjmijmy, że na tarasie właśnie będzie znajdował się stół z krzesłami, co pozwoli zaoszczędzić miejsce w ogrodzie. Jak go zatem zaaranżować?

Wersja minimalistyczna

Pierwszym przykładem jest wersja minimalistyczna, co oznacza że większość ogrodu zajmuje trawnik. Oczywiście również wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, która sprawi że będzie gęsty i zielony. Wzdłuż płotu natomiast warto posadzić tuje, które będą stanowiły zasłonę przed sąsiadami oraz wiatrem. Należy pamiętać, by przycinać je na odpowiedniej wysokości, ponieważ zbyt wysoka zielona ściana nie wygląda korzystanie. Jako element dekoracyjny posłuży w tym przypadku gryz lub ozdobna kora, która znajdzie się pomiędzy iglakami. Trawnik należy ogrodzić odpowiednią palisadą lub obrzeżami chodnikowymi.

Wersja nowoczesna

Mały ogród w nowoczesnym stylu to wersja minimalistyczna, która jest wzbogacona o odpowiednio skomponowane rabaty oraz duże krzewy. Te ostatnie stanowią tło dla mniejszych roślin. Rabaty natomiast powinny być dopasowane kształtem i rozmiarem do wielkości ogrodu. W małych ogrodach często umieszcza się w nich różnego rodzaju trawy ozdobne, które efektownie wyglądają, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca. Pomysł na aranżacje małego ogrodu w nowoczesnym stylu? Połączenie nasadzeń z traw ozdobnych, lawendy oraz elementów dekoracyjnych z kamienia i kwiatów kwitnących. Modna i efektowna jest również symetria w ogrodzie.

Funkcjonalność małego ogrodu

Odpowiednio zaaranżowany mały ogród może być również funkcjonalny. Zadaszony taras umożliwi urządzanie przyjęć na świeżym powietrzu, a murowany lub betonowy grill będzie stanowił ozdobę oraz posłuży do przygotowywania potraw. W przypadku posiadania dzieci warto pamiętać również o stworzeniu kącika zabaw, w którym może znaleźć się piaskownica, huśtawka lub ogrodowy domek. Dzięki temu pociechy z pewnością będą chciały spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpłynie zarówno na ich zdrowie, jak i rozwój emocjonalny.

Jak widać nawet z niewielkiego ogrodu przynależącego do domu szeregowego można uczynić miejsce, które będzie zarówno klimatyczne, jak i funkcjonalne. Tego typu możliwości oferują domy pod Warszawą, takim jak np. segmenty Zgorzała. Jest to zatem kolejny argument, by przeprowadzić się na obrzeża miasta i zamieszkać na osiedlu wchodzącym w skład inwestycji Novisa, które są dostępne pod linkiem: https://novisa.pl/inwestycje/

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Cieślewskich 53
03-017 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta