Jaki sposób ogrzewania mieszkania jest najlepszy?

Jaki sposób ogrzewania mieszkania jest najlepszy?

Wybierając sposób ogrzewania nieruchomości, często skupiamy się tylko na kwocie comiesięcznych rachunków. Tymczasem najlepszy sposób grzania niekoniecznie oznacza najniższe koszty eksploatacji. Warto popatrzeć na ten aspekt całościowo.

Koszt instalacji grzewczej to też koszt ogrzewania mieszkania

Rzadko o tym myślimy, skupiając się tylko na rachunkach, samą instalację traktując jako konieczny wydatek, o którym będziemy chcieli jak najszybciej zapomnieć. Tymczasem koszt instalacji ma niebagatelne znaczenie i nie ma sensu go pomijać. Po pierwsze często jest tak, że droga instalacja to finalnie niższe rachunki, po drugie – nie zawsze warto inwestować w drogi system, szczególnie jeśli mamy do ogrzania bardzo małą nieruchomość.

Reasumując: Warto skalkulować koszt samej instalacji i zastanowić się, czy faktycznie wysoka inwestycja zwróci się na przestrzeni lat. Drogie instalacje elektryczne nie zawsze pozwalają spać spokojnie i mało płacić za ogrzewanie.

 

Zanim wybierzesz sposób ogrzewania pomyśl o termoizolacji

Największym problemem przy ogrzewaniu budynków i mieszkań są straty ciepła wynikające z ich słabej termoizolacji. Niedocieplone ściany, cienkie podłogi, przepuszczające ciepło dachy, okna z nieszczelnościami – to wszystko powoduje duże straty i jeszcze większe rachunki za prąd. Zamiast inwestować w drogie instalacje, warto pomyśleć o termoizolacji. Może się okazać, że ogrzewanie wcale nie musi kosztować tak dużo, jak nam się wydaje.

Najbardziej newralgicznym miejscem ubytku ciepła są okna i im trzeba poświęcić najwięcej czasu oraz pieniędzy. Tu nie ma sensu oszczędzać – dobre okno może zatrzymać nawet 50% ciepła uciekającego przez to nieszczelne.

 

Popularne sposoby ogrzewania mieszkań i domów

Ogrzewanie paliwami stałymi powoli odchodzi do lamusa przede wszystkim ze względu na uwarunkowania prawne, ale nie tylko. Jest co prawda relatywnie tanie, ale też wymaga najwięcej nakładów pracy własnej, co na dłuższą metę jest dość męczące. Jeśli nie rozpalimy w piecu i nie napełnimy go, będzie nam zimno. Do tego dochodzi kwestia czyszczenia pieca, transportu opału i w końcu nieekologicznych spalin. Obecnie odchodzi się od tego typu rozwiązań, a w nowo projektowanych domach nie można ich stosować.

 

Ogrzewanie prądem niewątpliwie jest wygodniejsze, ale też nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim problemem są przerwy w dostawach prądu, przytrafiające się dość regularnie w niektórych regionach kraju, szczególnie po wichurach lub choćby większych burzach, o które w sezonie letnim nietrudno.

Ceny energii elektrycznej nie należą do niskich i stale rosną. Problematyczna jest też sama instalacja grzewcza, która nie należy do najtańszych.

Ogrzewanie gazowe jest polecane przede wszystkim do dobrze docieplonych budynków. Przy małych stratach ciepła to rozwiązanie wydaje się najbardziej ekonomiczne. Plusem jest brak konieczności ingerencji w działający system – wystarczy go raz zaprogramować na określoną temperaturę lub grzanie w wybranych godzinach.

 

Dom w cenie mieszkania z niskimi kosztami eksploatacji – tak naprawdę zaoszczędzisz

Przy kupnie mieszkania lub domu trudno ocenić jakość okien, ścian i dachu. Dlatego warto kierować się opinią, jaką w środowisku cieszy się developer. Dzięki temu można mieć pewność, że kupiona nieruchomość będzie wolna od wad i przyniesie same korzyści, nie tylko finansowe. Novisa oferuje domy w cenie mieszkań na obrzeżach Warszawy zaprojektowane tak, by wyeliminować straty ciepła. Dodatkowo warto podkreślić walory lokalizacji w pobliżu terenów zielonych, ale z dobrą komunikacją z centrum miasta. To domy budowane z myślą o życiu rodzinnym i towarzyskim, kameralne osiedla mieszkaniowe, które są oazą spokoju i idealnym miejscem do wypoczynku.

Sprawdź najlepzą ofertę na rynku: https://novisa.pl/inwestycje/ 

 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Cieślewskich 53
03-017 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta