Ogrody wertykalne – co to jest?

Ogrody wertykalne – co to jest?

Ogrody wertykalne to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na uprawę roślin w pionie, zamiast w tradycyjny sposób, poziomo. Ogród wertykalny może być wykorzystany zarówno w przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej, gdzie na przykład stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uprawiać warzywa i zioła w swoim mieszkaniu.

 

Ogrody wertykalne zewnętrzne

 

Ogrody wertykalne zewnętrzne są popularnym rozwiązaniem, które pozwala na wzbogacenie przestrzeni na zewnątrz budynków, na przykład na balkonach, tarasach czy ścianach budynków. W ogrodzie wertykalnym można uprawiać różnego rodzaju rośliny, takie jak trawy ozdobne, rośliny kwitnące, zioła czy warzywa. Ogród taki może być zbudowany z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne.

 

Ogrody wertykalne wewnętrzne

 

Ogrody wertykalne wewnętrzne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości uprawy roślin w ogrodzie czy na balkonie. Ogród wertykalny wewnętrzny może być zbudowany na ścianie lub w formie wolnostojącej, a jego konstrukcja może być zrobiona z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. W takim ogrodzie można uprawiać różne rośliny, takie jak zioła, rośliny ozdobne czy warzywa.

 

Ogrody wertykalne – zalety

 

Ogrody wertykalne to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwalają one na uprawę roślin w miejscach, gdzie tradycyjnie nie byłoby to możliwe. Po drugie, dzięki temu, że rośliny rosną w pionie, zajmują one mniej miejsca, co jest szczególnie ważne w przypadku przestrzeni mieszkalnych. Po trzecie, ogrody wertykalne stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą uprawiać swoje własne warzywa i zioła, ponieważ pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy oraz zapewnia dostęp do świeżych, zdrowych produktów.

 

Ogrody wertykalne – jak zrobić?

 

Ogrody wertykalne można zrobić samodzielnie, korzystając z różnych materiałów i metod. Najprostszą metodą jest użycie kaskadowych doniczek, w których można umieścić rośliny, a następnie zawiesić je na ścianie lub metalowej ramie. Można też zbudować ogrodniczą drabinę, czyli specjalną konstrukcję z drewna lub metalu, na której umieszcza się donice lub pojemniki z roślinami. Inną opcją jest użycie epifitów, czyli roślin, które rosną na powierzchniach innych roślin lub przedmiotów. Epifity można umieścić w ramach lub specjalnych pojemnikach, co tworzy unikalny i oryginalny wygląd ogrodu wertykalnego.

 

Ogrody wertykalne – alternatywy

 

Oprócz tradycyjnych ogrodów wertykalnych, istnieją też inne ciekawe alternatywy, które warto rozważyć. Jedną z nich jest tzw. Zielona drabina, czyli specjalna konstrukcja, która umożliwia uprawę roślin na pionowych prętach, tworząc unikalny wygląd. Kolejną opcją są kaskadowe doniczki, które pozwalają na tworzenie małych, pięknych ogrodów na ścianie. Ostatnią alternatywą są epifity w ramie, czyli połączenie epifitów i ram, które tworzą oryginalny wygląd ogrodu wertykalnego.

 

Podsumowując, ogrody wertykalne to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na uprawę roślin w pionie, zamiast w tradycyjny sposób, poziomo. Ogrody wertykalne mogą być zbudowane zarówno w przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej, a ich konstrukcja może być wykonana z różnych materiałów. Ogrody wertykalne mają wiele zalet, takich jak zaoszczędzenie miejsca, możliwość uprawy roślin w miejscach, gdzie tradycyjnie byłoby to niemożliwe, czy zaoszczędzenie pieniędzy na zakupie warzyw i ziół. Jeśli szukasz funkcjonalnego i przestronnego domu, w którym będziesz miał miejsce na realizację wszystkich swoich pomysłów, warto rozważyć ofertę Novisa Development https://www.novisa.pl/inwestycje/ 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta