Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?

Decyzji o kupnie mieszkania nie powinno się podejmować pochopnie. Zanim zdecydujemy się na konkretne lokum, warto mu się dokładnie przyjrzeć. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego.

Najważniejsza jest lokalizacja – sprawdź otoczenie i… sąsiadów

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też wtórnego, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację. Tak naprawdę to ona w dużej mierze zadecyduje o komforcie mieszkania. Liczy się nie tylko to, czy mieszkanie jest na parterze, czy też na ostatnim piętrze. Warto zwrócić uwagę także na bliskość terenów zielonych, dostęp do komunikacji, poziom hałasu (zwłaszcza w nocy), bliskość sklepów, szkoły, przedszkola, ośrodka zdrowia itp.

Dobrze jest też dyskretnie wywiedzieć się, z jakimi sąsiadami przyjdzie nam dzielić klatkę schodową.

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego – możliwe pułapki

Pachnące nowością, onieśmielające bielą ścian, dziewicze, całe nasze. Tak prezentują się mieszkania z rynku pierwotnego. Raczej nie znajdziemy tu ukrytych problemów technicznych, za to na kupujących czyhają inne pułapki.

Umowę na kupno nowego mieszkania często podpisuje się w momencie, gdy ono samo fizycznie nie istnieje, trudno więc ocenić jego stan. To, co na pewno trzeba sprawdzić, to zapisy w księdze wieczystej na temat własności gruntu oraz pozwolenie na budowę, które powinien otrzymać deweloper.

Istotne jest także dokładne przeczytanie umowy kupna. Wszelkie nieścisłości i wątpliwości powinny być wyjaśnione przed jej podpisaniem.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego – zachowaj ostrożność przy kupowaniu

Mieszkanie jest wybudowane, oddane do użytku, było przez kogoś wcześniej zamieszkane – mogłoby się wydawać, że nie ma powodów do niepokoju. Tu jednak, paradoksalnie, problemów może być więcej.

Kupujemy mieszkanie z historią, a ta może być bardzo różna. Do najpowszechniejszych problemów należą obciążenie hipoteką i wymeldowanie wszystkich lokatorów. Koniecznie trzeba zajrzeć do księgi wieczystej, gdzie będą wymienieni wszyscy właściciele nieruchomości, a także znajdzie się wzmianka o hipotece i ograniczonym prawie rzeczowym.

Warto także zweryfikować istnienie ewentualnej umowy dożywocia oraz umowy najmu. W jednym i drugim przypadku może to znacząco utrudnić korzystanie z nieruchomości.

Oczywiście kupujący musi też sprawdzić stan techniczny mieszkania. O ile wygląd ścian trudno ukryć, to już do oceny poszczególnych instalacji warto zawołać fachowca.

 

Dom w cenie mieszkania – opcja, którą warto rozważyć

Decyzję o kupnie mieszkania warto podjąć po rozważeniu wszelakich za i przeciw. Jednym z aspektów, który na pewno warto wziąć pod uwagę, jest kupno domu lub segmentu. Wiele osób uważa, że na przeszkodzie stoją ceny takich nieruchomości. Mieszkania postrzegane są jako tańsze.

 

Nie jest to prawdą. Novisa oferuje domy na przedmieściach Warszawy, które kosztują tyle samo, a czasem nawet mniej, niż mieszkania w centrum. W tej cenie można kupić nawet pięciopokojowy dom lub segment. Dodatkowymi atutami są własne ogródki, bliskość terenów zielonych, miejsca parkingowe (w przypadku kupowania mieszkań na rynku wtórnym ta kwestia często jest problematyczna), a przede wszystkim wysoka jakość inwestycji i bardzo dobre rozplanowanie przestrzeni wewnątrz domu. Novisa znana jest projektów tworzonych między innymi z myślą o kultywowaniu życia rodzinnego, ale też uwzględniających potrzebę prywatności.

Sprawdź naszą ofertę https://novisa.pl/inwestycje/ 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta