Zielone rozwiązania na osiedlach Novisa Development

Zielone rozwiązania na osiedlach Novisa Development

„Zielone rozwiązania” to hasło, które z roku na rok zyskuje na popularności. Firmy sięgają po rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska po to, by walczyć ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, chronić zasoby naturalne oraz skutecznie adoptować się do zmian klimatu. W Novisa Development ekorozwiązania planujemy często już na etapie wyboru lokalizacji, na długo przed tym nim architekci rozpoczną pracę nad projektem. Warto wiedzieć, że zielone rozwiązania na osiedlach to nie tylko odpowiedź na potrzebę ochrony środowiska, ale też szereg zalet dla samych mieszkańców.

Mikromobilność – dobry wybór dla zdrowia i natury

Inwestycje Novisa Development zlokalizowane są głównie w Lesznowoli, Piasecznie, Ożarowie Mazowieckim czy podwarszawskich Markach. Zadbaliśmy o to, by znajdowały się w pobliżu najważniejszych punktów na mapie każdej rodziny: sklepów, przedszkoli czy przychodni a także w pobliżu kompleksów leśnych i terenów rekreacyjnych, które sprzyjają pieszym i rowerowym wyprawom. Na wybranych osiedlach Novisa Development znaleźć można wiaty rowerowe i stojaki na rowery, na których mieszkańcy i odwiedzający ich goście mogą bezpiecznie pozostawić swoje jednoślady. Takie rozwiązania funkcjonują m.in. na inwestycjach Jeziorowa Park i Ogrody Przyjaciół 4. – Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania czasu, ale również do tego by wybierali rozwiązania, które mają korzystny wpływ na środowisko naturalnemówi Zachariasz Nercz, dyrektor działu marketingu i sprzedaży Novisa Development.

Dzięki dogodnej lokalizacji i łatwemu dostępowi do wiat i stojaków na rowery mieszkańcy nie muszą korzystać z samochodu, by dostać się do pobliskiego sklepu, odwiedzić przyjaciół czy odebrać paczkę z paczkomatu. Wybierając podróż rowerem, swoje samochody pozostawiają na bezpiecznych miejscach parkingowych pod domem lub w garażach a to pomaga zmniejszyć emisję szkodliwych spalin i dwutlenku węgla do atmosfery. Nadmiar tego ostatniego odpowiada między innymi za zmiany klimatu, których ekstremalne efekty odczuwamy na własnej skórze. Niszczycielskie pożary lasów, gwałtowne nawałnice, powodzie i susze sprawiają, że coraz większą uwagę przykładamy do ochrony naturalnych zasobów. Wśród nich priorytetem staje się woda. To właśnie jej prawidłowa retencja staje się priorytetem w adaptacji do zmian klimatu.

Retencja wody – na pomoc klimatowi

Jednym z rozwiązań wspierających retencje jest tworzenie ogrodów deszczowych. Jak sama nazwa wskazuje, „ogród deszczowy” służy do zbierania deszczówki, która zamiast spływać bezpośrednio do kanalizacji, gromadzi się w płytkiej, ogrodowej niecce obsadzonej roślinami hydrofitowymi. „Deszczowa rabata” umożliwia zgromadzenie i zatrzymanie nawet 40% więcej wody niż trawnik o podobnej powierzchni. Woda opadowa, która nie ucieknie do kanalizacji, będzie pomału uwalniana z powrotem do atmosfery, nawilżając i obniżając temperaturę powietrza, a przez to tworząc korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Jednocześnie woda deszczowa przesączając się przez kolejne warstwy ogrodu, oczyszczana jest przez korzenie roślin z zanieczyszczeń m.in. z metali ciężkich z ziemi. Korzenie i kłącza roślin hydrofitowych tworzą też doskonałe środowisko dla mikroorganizmów odpowiadających za oczyszczanie wody. Dzięki temu do gruntu wraca woda pozbawiona wielu zanieczyszczeń. Dodatkowo ze zgromadzonej w ogrodzie deszczowym wody, w razie suszy, skorzystają też inne rośliny w okolicy.

Sama roślinność hydrofitowa jest odporna zarówno na suszę, jak i czasowe zalewanie, dlatego poza korzyścią dla przyrody ogrody deszczowe są atrakcyjne również dla mieszkańców, którzy mogą cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem przez większą część roku. Wyjątkowe walory wizualne deszczowych ogrodów mogą docenić m.in. właściciele domów w Ożarowie Mazowieckim (Miasto Ogród 1 i Miasto Ogród 2) oraz w Falentach Nowych (Domy przy Willowej 2).

Budowa ogrodu deszczowego czy rabaty deszczowej nie jest skomplikowana i można pokusić się o jej samodzielne skonstruowanie. Jak to zrobić opisaliśmy krok po kroku w naszym miniporadniku, który można znaleźć tutaj: https://www.novisa.pl/o-firmie/aktualnosci/aranzacja-ogrodu-deszczowego-krok-po-kroku--to-proste

Bioróżnorodność – klika słów o dobrym „sąsiedztwie”

Ogrody deszczowe stanowią też bezpieczne schronienie i źródło pożywienia dla różnych gatunków owadów (w tym zapylaczy takich jak pszczoły i trzmiele) i małych kręgowców np. pożytecznych żab. Tym samym ich budowa pomaga chronić bioróżnorodność w naszym otoczeniu.

W ramach naszych inwestycji staramy się dbać o faunę i florę – mówi Zachariasz Nercz. – Aby skutecznie chronić bioróżnorodność, tworzymy ogrody deszczowe, które zapewniają miejsce do bytowania różnym gatunkom owadów i zwierząt. Na wszystkich naszych osiedlach sadzimy też niską oraz wysoką roślinność, która poza walorami estetycznymi stanowi schronienie dla drobnych zwierząt i ptaków. Dla tych ostatnich dodatkowo tworzymy bezpieczne miejsca do życia, montując na osiedlach Novisa Development budki lęgowe – dodaje.

Zapewnienie ptakom bezpiecznych miejsc do założenia gniazda nabiera znaczenia zwłaszcza na terenach miejskich, gdzie liczba naturalnych miejsc gniazdowych jest ograniczona. Dlatego pierwszą inwestycją w ofercie Novisa, na której pojawiły się budki lęgowe dla ptaków, jest położne na warszawskim Wawrze, osiedle Jeziorowa Park. Mieszkańcy domów w tej inwestycji mogą w wolnej chwili obserwować życie ptasich rodzin, które założyły tu swoje gniazda i odprężyć się słuchając ptasiego śpiewu. Warto się poddać jego urokowi, bo naukowcy udowodnili, że ptasi śpiew ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i psychikę, m.in. obniżając poziom stresu. Co ciekawe, poziom naszego szczęścia i satysfakcji z życia wzrasta wraz ze wzrostem liczby różnych gatunków ptaków bytujących w okolicy miejsca zamieszkania.

Obecność ptaków w pobliżu ludzikach siedlisk niesie z sobą też wiele innych korzyści. To ptaki w dużej mierze odpowiadają za kontrolę populacji owadów. Gatunki takie jak sikorka bogatka (Parus major) czy jerzyk (Apus apus) to nasi najlepsi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, atakującymi przydomowe rabatki i osiedlową zieleń. Wyliczono, że w ciągu lata jedna rodzina sikorek bogatek (razem z potomstwem) zjada do 75 kg owadów, pajęczaków i innych drobnych bezkręgowców. Poza sezonem lęgowym sikorki również nie próżnują i spędzają czas na wyszukiwaniu larw i owadzich jajeczek schowanych w pniach i gałęziach drzew. W ciągu doby jeden ptak potrafi odwiedzić aż 1000 drzew, „czyszcząc” je z lokatorów. Na naszą wdzięczność zasługują też maleńkie, lecz niezwykle zwinne i superszybkie jerzyki, których akrobatyczne popisy możemy oglądać nad naszymi głowami tak na wsi, jak i w mieście. Jeden jerzyk może dziennie pochłonąć nawet do 20 tysięcy uciążliwych komarów i meszek. Te małe ptaki to prawdziwi rekordziści - poza okresem gniazdowania, cały czas spędzają w locie. Potrafią unosić się w powietrzu bez przerwy nawet 2-3 lata. Nie tylko jedzą i rozmnażają się, ale nawet śpią w locie, ucinając sobie krótkie drzemki wysoko nad ziemią.

Te i inne tajniki z życia ptaków można odkryć, podglądając dyskretnie ich życie. Możliwość obserwacji poczynań skrzydlatych mieszkańców osiedli to dodatkowy atut ich obecności w naszym najbliższym otoczeniu. Prowadząc obserwację, powinniśmy jednak pamiętać o tym, by zachować dystans i tym samym zapewnić ptakom ciszę i spokój, zwłaszcza w okresie lęgowym.

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta