Typy zabudowy - co wybrać? Część 2

Typy zabudowy - co wybrać? Część 2

Prezentujemy drugą część naszego mini poradnika, w którym opisujemy różne typy zabudowy jednorodzinnej. Znajdziecie w nim opis:

 • domów atrialnych,
 • domów w zabudowie szeregowej.

Sprawdźcie, który z nich najbardziej odpowiada Waszym potrzebom.

Domy atrialne, czyli udany powrót do przeszłości

„Atrium” to termin, który wiele osób słusznie kojarzy z lekcji historii. W starożytnej Grecji i Rzymie nazywano tak centralne, niezadaszone pomieszczenie w domu, wokół którego rozmieszczone były pokoje. Współczesne atrium to otoczony ścianami wewnętrzny, najczęściej obsadzony roślinnością, dziedziniec. Ten typ zabudowy nie jest zbyt często spotykany w Polsce i znalezienie gotowego projektu oraz firmy, która wybuduje dom atrialny, jest znacznie trudniejsze niż w przypadku innych typów zabudowy. Mimo to warto wiedzieć, że domy atrialne tworzą oryginalną kompozycję a koszt ich wybudowania nie należy do wysokich.

Ogród w centrum

Centrum życia w domu atrialnym stanowi najczęściej zielony dziedziniec otoczony częściowo lub w całości ścianami. Taki układ tworzy intymną, zamkniętą przestrzeń, na którą wychodzą najważniejsze okna w domu. W ten sposób domownicy zyskują cichą enklawę, do której nie dociera miejski zgiełk. Latem atrium staje się naturalnym przedłużeniem strefy mieszkalnej – rodzajem dodatkowego pokoju, przez który zieleń wnika do domu i w którym toczy się rodzinne życie. Musimy jednak mieć na względzie, że chociaż możemy skutecznie „odciąć” się od świata zewnętrznego, to atrium otoczone będzie ścianami sąsiednich domów, których okna będą wychodzić na dziedziniec. Nasza prywatność nie będzie więc stuprocentowa.

Domy atrialne na pierwszy rzut oka nie prezentują się zbyt okazale. Fasady są zwykle dość skromne i pozbawione okazałych okien. Ten oszczędny styl sprawdza się jednak doskonale na nowoczesnych osiedlach. Budynki są zazwyczaj parterowe lub posiadają najwyżej jedno piętro — wiąże się to z potrzebą dobrego doświetlenia pomieszczeń. Budując kolejne piętra, zaciemnilibyśmy atrium, przez które światło słoneczne wpada do naszego lub sąsiedniego domu. Wewnętrzny dziedziniec może dodatkowo posiadać szklane zadaszenie, które jeszcze skuteczniej chroni mieszkańców przed hałasem i zanieczyszczeniami.

Gdy liczy się każdy metr

Bryła domu atrialnego, gdy mówimy o samodzielnym budynku, ma zazwyczaj kształt kwadratu. W Polsce ten typ zabudowy jest praktycznie niespotykany – Polacy wolą klasyczne domy wolnostojące. Domy atrialne można też budować w postaci kompleksów mieszkalnych, gdzie boczne ściany sąsiednich budynków są ścianami wspólnymi – wówczas najczęściej przybierają one kształt litery "L". Osiedla w tzw. zabudowie dywanowej budowane są w naszym kraju od lat 70 ubiegłego wieku.

Dzięki swojemu kształtowi, domy atrialne mogą z powodzeniem przylegać do granic działki. Tym sposobem parterowy budynek mieszkalny o powierzchni 100-150 m2 możemy zmieścić na działce liczącej ok. 200 m2. To maksymalne wykorzystanie przestrzeni sprawia, że ceny domów atrialnych nie są wygórowane, a same domy w dalszym ciągu zapewniają właścicielom prywatną przestrzeń zewnętrzną, w której urządzić można efektowne patio czy niewielki ogródek.

Korzystają z tego deweloperzy, tworząc nietuzinkowe osiedla miejskich willi. Ten typ zabudowy najlepiej sprawdza się właśnie w mieście, gdzie liczy się każdy metr przestrzeni. Stąd domy atrialne budowano zarówno w gęsto zaludnianym, liczącym ponad milion mieszkańców starożytnym Rzymie, jak i we współczesnej Warszawie. To tu, na Sadybie w ramach eksperymentu powstało pierwsze, polskie osiedle domów atrialnych. Obecnie deweloperzy coraz baczniej przyglądają się projektom osiedli domów atrialnych, widząc ich liczne plusy. A czy mają jakieś minusy?

Właściwie tylko jeden – niezbyt dobrze sprawdzają się poza miastem, gdzie zabudowa może być mniej intensywna. Dlatego decydując się na zakup domu pod Warszawą, wybierzmy lepiej inny typ zabudowy. Podobny komfort co domy atrialne, w równie atrakcyjnej cenie, zapewniają domy w zabudowie szeregowej.

Domy szeregowe – komfort domu za cenę mieszkania

Kto z nas nie zna widoku równych rzędów, przylegających do siebie domów ustawionych wzdłuż zacisznej uliczki? Zatopione w zieleni osiedla popularnych szeregowców, tworzą spójną, miłą oku całość, która za sprawą doświadczonych architektów współgra harmonijnie z otoczeniem. Styl ten podoba się wielu osobom i nie brakuje chętnych na to, by zamienić mieszkanie w bloku na przytulny segment.

undefinedKupując dom szeregowy, warto pamiętać, by sprawdzić zapisy w księdze wieczystej dotyczące części wspólnych, podziału gruntu i samej nieruchomości. To one określają, jak duży wpływ będziemy mieli w sytuacji, gdy zechcemy modernizować lub remontować budynek, ale również wprowadzać zmiany w obrębie parkingów, wiat rowerowych czy placów zabaw. Czasami postawienie zwykłej altany ogrodowej może być uzależnione od dobrej woli naszych sąsiadów, dlatego podpisując umowę kupna, warto poświęcić chwilę kwestiom prawnym. Pozwoli to uniknąć problemów związanych z zarządzaniem wspólną własnością w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że posiadanie sąsiadów to nie tylko potencjalne „kłopoty”. To również większe bezpieczeństwo, możliwość uzyskania pomocy w codziennych sprawach i brak poczucia odizolowania oraz okazja do tworzenia wspólnot sąsiedzkich i budowania dobrych relacji. Posiadanie sąsiadów to jednak niejedyna zaleta mieszkania w „szeregu”.

Zalety domów w zabudowie szeregowej

Ponieważ poszczególne segmenty przylegają do siebie, zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż domy wolnostojące i bliźniaki. Działka budowlana może być więc znacznie mniejsza niż w przypadku wspomnianych rodzajów zabudowy jednorodzinnej. To obniża jej cenę i przekłada się na koszty budowy segmentu. Co ważne, cena segmentu często jest równa cenie mieszkania w mieście! O tym, jakie to sumy i ile możecie zaoszczędzić, przeczytacie w naszym artykule: Oferta Novisa vs ceny kawalerek w Warszawie – sprawdzamy!

Atrakcyjna cena domów w zabudowie szeregowej niewątpliwie wpływa na ich popularność. Równie duży wpływ ma fakt ich dostępności na rynku. Ponieważ nie zajmują tak wiele miejsca jak domy wolnostojące czy „bliźniaki” domy szeregowe, zdecydowanie łatwiej znaleźć w Warszawie i na jej obrzeżach. Dodatkową zachętą dla kupujących są niskie koszty eksploatacji domu szeregowego. To,  że segmenty przylegają do siebie pozwala oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zwłaszcza w przypadku środkowych segmentów daje to znaczne oszczędności.

Każdy segment ma osobne wejście a dzięki piętrowej budowie wydzielenie strefy dziennej na parterze i prywatnej na piętrze jest bardzo intuicyjne. Dużym atutem jest także własny ogród, znajdujący się najczęściej na tyłach domu. Na osiedlach Novisa Development standardem jest, że do ogrodu wyjść można przez drzwi balkonowe bezpośrednio ze znajdującego się na parterze salonu. Dzięki temu ogród staje się niejako przedłużeniem lokalu, łatwo dostępnym z jego centralnego pomieszczenia, w którym toczy się na co dzień rodzinne życie.

Prywatny skrawek zieleni to nieoceniony skarb, zwłaszcza w stolicy. Poszukując domu szeregowego w Warszawie, warto skierować swoją uwagę na Białołękę – jedną z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy. Powstaje tu osiedle komfortowych domów w zabudowie szeregowej: Ogrody Przyjaciół od Novisa Development, pomyślane jako dobra alternatywa dla mieszkania w Warszawie.

Osiedla domów w zabudowie szeregowej powstają również w wielu miejscowościach podwarszawskich. W ofercie Novisa Development znajdziemy domy szeregowe m.in. w Słominie, Nowej Woli czy Zgorzale. Szczegółową ofertę znaleźć można na: https://www.novisa.pl/inwestycje/

undefinedMinusy mieszkania w szeregach

Domy szeregowe zapewniają swoim właścicielom sporą dozę prywatności i wygody mają jednak swoje mankamenty. Nie każdemu odpowiada identyczny wygląd domów i niemożność wprowadzania zmian konstrukcyjnych. Ograniczona jest również możliwość zmiany wewnątrz samego lokalu. Kupując segment, możemy się spodziewać, że rozkład pomieszczeń w naszym domu, będzie wiernym odzwierciedleniem sąsiednich lokali. Szereg nie będzie więc spełnieniem marzeń osób, które lubią oryginalne fasady i unikalny układ pokoi. Jeśli jednak nie przeszkadza nam standaryzacja, a chcemy poczuć komfort mieszkania w domu i nie wydać przy tym fortuny śmiało możemy zdecydować się na zakup domu szeregowego.

Dom wolnostojący, atrialny, bliźniak czy szeregowiec? Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik przybliżył Wam zalety i wady różnych typów zabudowy jednorodzinnej i ułatwił wybór! Jeśli nadal nie macie pewności, który dom wybrać piszcie na [email protected]. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania!

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta