„Ogród deszczowy” – dlaczego warto go założyć?

„Ogród deszczowy” – dlaczego warto go założyć?

Nazwa „ogród deszczowy” całkiem słusznie kojarzy się wielu osobom z deszczem i deszczówką. Jest to bowiem rodzaj efektownej rabaty, która jednocześnie pełni funkcję zbiornika retencyjnego. Prosty i przyjazny dla środowiska sposób na zagospodarowanie wody opadowej zarówno tej, która trafia do ogrodu za sprawą deszczu, jak i tej z dachów, chodników, ulic, podjazdów i innych utwardzonych powierzchni. Deszczówka, zamiast spływać bezpośrednio do kanalizacji, gromadzi się w płytkiej, ogrodowej niecce, gdzie zatrzymywana jest przez specjalnie dobrane rośliny i pomału na powrót uwalniana do atmosfery. Tym samym zachowujemy naturalny obieg wody w przyrodzie, co pociąga za sobą liczne korzyści dla przyrody i dla nas samych.Po co nam ogrody deszczowe?

Ogród deszczowy może zgromadzić i zatrzymać nawet do 40% więcej wody niż trawnik o podobnej powierzchni. W rezultacie pomaga utrzymać prawidłową wilgotność gleby i powietrza. W okresach upałów i suszy stanowią rezerwuar wody dla roślin z najbliższego otoczenia. Parująca woda obniża temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni, nawilża powietrze i poprawia jego jakość zapewniając korzystny dla zdrowia mikroklimat. Dodatkowo zwiększa bioróżnorodność w naszym otoczeniu przez co naturalnie stymuluje nasz układ immunologiczny i zapobiega chorobom cywilizacyjnym.


Dzięki unikalnym właściwościom roślin hydrofitowych, sadzonych w tego typu ogrodach i samej konstrukcji ogród deszczowy pomaga efektywnie oczyścić wodę. Jak to działa? Woda deszczowa przesiąkając przez odpowiednio ułożone warstwy ogrodu, składające się z ziemi, oczyszczonego piasku i żwiru gromadzi się wokół korzeni i kłącz roślin, które zatrzymują zanieczyszczenia np. metale ciężkie. Dodatkowo wokół korzeni tworzy się specyficzne środowisko, w którym rozwijają się mikroorganizmy odpowiadające za proces oczyszczania wody. Do gruntu lub kanalizacji trafia więc woda pozbawiona znacznej ilości zanieczyszczeń.


To się opłaca


Ogrody deszczowe, sprawiają, że zagospodarowanie wody deszczowej przestaje być problemem a sama deszczówka zaczyna być cennym zasobem. Wystarczy, ze uświadomimy sobie, że na podlanie 1 m2 ogrodu zużywamy średnio 2,5 litra wody. Zapewnienie roślinom właściwego nawodnienia w ogrodzie o powierzchni 100 m2, może nas kosztować nawet 900 zł rocznie. Niewielkich rozmiarów zbiorniki retencyjne w postaci rabat z roślinami hydrofitowymi na naszej własnej działce podziałają dobrze na nasze portfele.

Nie zapomnijmy też o stronie wizualnej. Sadzona w ogrodach deszczowych roślinność, praktycznie niespotykana poza terenami podmokłymi, przyciąga wzrok i nawet niewielka rabata staje się atrakcyjną ozdobą. 


Prosty w wykonaniu, łatwy w pielęgnacji.

Ogród deszczowy będzie nas potrzebował głównie na początku. Konieczny będzie wybór odpowiedniego miejsca oraz określenie rodzaju podłoża (przepuszczalne lub nieprzepuszczalne). W następnym kroku będziemy musieli  zgromadzić materiały i wybrać rośliny. Samo wykonanie ogrodu nie jest skomplikowane i polega na wykopaniu i uszczelnieniu (lub nie, w zależności od podłoża) niecki, położeniu rur drenujących i utworzeniu odpływu awaryjnego jeśli jest on konieczny oraz usypaniu warstw piasku, żwiru i gleby i oczywiście zasadzeniu roślin. Co dalej? Rośliny hydrofitowe charakteryzują się wysoką odpornością na suszę oraz okresowe zalewanie i doskonale poradzą sobie bez nas przez dłuższy czas. Regularna kontrola odpływów, sporadyczne uzupełnianie nasadzeń i usuwanie obumarłych części roślin to w zasadzie wszystkie czynności pielęgnacyjne, które będziemy musieli wykonywać, by cieszyć się piękną i okazałą rabatą deszczową.


Bezpieczne rozwiązanie


Wszystkie te zalety sprawiają, że ogrody deszczowe cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko w przestrzeniach miejskich ale również wśród właścicieli prywatnych posesji. Często jednak rodzi się pytanie, czy jest to rozwiązanie w 100% bezpieczne. Łączy się przecież z budową zbiornika wodnego, którego głębokość może sięgać nawet 90 cm. Warto wiedzieć, że po zapewnieniu właściwego odpływu i usypaniu warstw poziom wody w ogrodzie deszczowym nie jest wysoki i sięga ok. 30 cm. Dzięki temu nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo.


Dla ludzi i dla natury


Zasoby wody w Polsce z roku na rok coraz bardziej się kurczą. Już teraz wynoszą jedną trzecią średniej dla europejskich krajów i jedną czwartą średniej dla krajów na świecie. Jesteśmy też w ogonie państw, które podejmują działania sprzyjające prawidłowej retencji. Tymczasem eksperci wskazują, że właśnie woda jest kluczowa, gdy idzie o adaptacje do zmian klimatycznych. Ta, która „ucieka” do kanalizacji w żaden sposób nie wspiera naturalnych procesów. Na szczęście problem został dostrzeżony i w Polsce w ostatnich latach po tym, jak szczególnie dały się nam w znaki ekstremalne upały, susze i gwałtowne nawałnice, będące skutkiem m.in. zmian klimatu, podjęliśmy systemowe działania, by zapobiegać „wysychaniu” kraju. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb, dlatego bądźmy eko, myślmy o przyszłości i zakładajmy ogrody deszczowe!


Warto wiedzieć!


Coraz więcej gmin oferuje dotacje na założenie ogrodu deszczowego. Przykładowo gmina Piaseczno, która jest jedną z ulubionych lokalizacji wybieranych przez klientów Novisa Development, przeznaczyła w roku 2020 na ten cel 250 tysięcy złotych. Dotacje mają zwykle formę zwrotu części poniesionych kosztów a ubiegać się o nie mogą zarówno osoby fizyczne jak i prawne (np. wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy).


Chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodach deszczowych, a może szukasz inspiracji? Zajrzyj tutaj i dowiedz się jak wykonać własny ogródek w kilku prostych krokach.

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Cieślewskich 53
03-017 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta