Białołęka
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
-
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Tak, mieszkanie w domu z ogrodem, pomimo mnóstwa wspaniałych zalet, ma też swoje minusy. Jednym z nich są małe zwierzęta próbujące w Twoim wymarzonym domu zamieszkać razem z Tobą.
Podpowiadamy, jak zabezpieczyć się przed mrówkami, osami czy molami, a także jak je wytępić zanim na dobre się u Ciebie rozgoszczą.
Mrówki
Mrówki lgną do resztek jedzenia, nie tylko słodkiego, jak rozlany sok czy rozsypany cukier, ale także do smażonego mięsa czy okruchów z pieczywa.
Podstawowym profilaktycznym działaniem jest zatem zachowywanie porządku, szczególnie w okolicy kosza na śmieci, pojemników na chleb czy miejscu do grillowania w ogrodzie.
Jeśli zaobserwujesz, jednak, kilka osobników w swoim domu czy ogrodzie, przed zastosowaniem trucizn, spróbuj je najpierw zniechęcić naturalnymi metodami.
Mrówki nie lubią zapachu cytrusów, mięty, bazylii, pieprzu, goździków czy czosnku, a także sody, soli i proszku do pieczenia.
Możesz zatem przygotować płyn z mięty, skórek cytryny i wody oraz rozpylić go na ścianach, wzdłuż listew przypodłogowych czy w najbardziej narażonych szafkach.
Jeśli uda Ci się zauważyć drogi, jakimi poruszają się mrówki, dokładnie umyj te powierzchnie, gdzie przebiega ich trasa,
Mrówki zostawiają feromony na drodze do pokarmu, aby reszta mogła za nimi podążać.
W takim wypadku ważne jest, aby usunąć zapach.
Umyj blaty środkiem do dezynfekcji i wspomnianą wyżej cytrusową miksturą.
Na trasach mrówek oraz w miejscach, z których wychodzą (jeśli uda Ci się takie znaleźć) wysyp sodę lub proszek do pieczenia.
To powinno je skutecznie zniechęcić do dalszego poszukiwania pożywienia w Twoim domu.
Nie zawsze, niestety, delikatne naturalne metody działają (szczególnie, jeśli w Twoim domu lub ogrodzie jest już gniazdo).
To czas na zastosowanie trucizny, która zlikwiduje całą kolonię.
Trutkę możesz przygotować z boraksu i przynęty (np. miodu lub syropu owocowego) i taką mieszaninę pozostawić w miejscu uczęszczanym przez mrówki.
Jeśli nie jesteś pewien co do miejsca, zrób kilka dni wcześniej przynętę i pozostaw sam syrop.
To sprowadzi mrówki, które stworzą feromonową drogę dla kolejnych osobników.
Następnie podmień przynętę na truciznę, a mrówki zabiorą ją do gniazda, aby nakarmić królową.
Na rynku jest wiele gotowych możliwości trucizn, którymi skutecznie pozbędziesz się owadów i wyeliminujesz całe gniazdo.
Używając ich (a także boraksu) pilnuj, aby mieszaniny nie zjadły zwierzęta domowe czy dzieci.
Mole
Nasze spiżarnie możemy “zarazić” molami przynosząc produkty ze sklepu, dlatego oprócz szczelnego zamykania produktów sypkich i sprawdzania opakowań od razu po przyniesieniu zakupów, niewiele więcej możemy zrobić w celach profilaktycznych.
Mole spożywcze składają jaja w paczkach z żywnością, np. z kaszą czy mąką, a larwy, które się wyklują żerują w tym samym miejscu.
Cechą charakterystyczną zainfekowanych produktów jest pajęczynka, tzw. oprzęd, w których zaplątane są ziarenka.
Niestety, kiedy zauważymy larwy w jednym z produktów, konieczne będzie przejrzenie wszystkich szafek, ponieważ najprawdopodobniej larwy są już w kilku miejscach.
Najczęściej wiąże się to z wyrzuceniem większości produktów i dokładną dezynfekcją wszystkich przestrzeni do przechowywania.
Jeśli zrobimy to naprawdę dokładnie i nie pominiemy żadnego produktu, mole znikną na dobre.
Aby dodatkowo chronić żywność, możesz umieścić w szafkach waciki nasączone olejkiem eukaliptusowym lub miętowym albo zrobić saszetki ziołowe (z jałowce, goździkami, liściem laurowym).
Często zdarza się, że mole wlatują przez otwarte okna.
Wtedy dobrze sprawdzi się specjalna pułapka (z klejem lub elektryczna) emitująca zapachy wabiące dorosłe osobniki, łapiąca je i uniemożliwiająca złożenie jaj w naszej spiżarni.
Osy
Osy robią gniazda w ubytkach elewacji, nowych miejsc zaczynają poszukiwać już wczesną wiosną.
Dlatego, jeśli zauważysz osy w okolicy swojego tarasu, balkonu czy w ogrodzie, przyjrzyj się dokładnie ścianom czy drewnianym balustradom i zabezpiecz otwory.
Im mniejsze gniazdo, tym łatwiej je usunąć.
Jeśli znajdziesz je dopiero na jesieni, będzie je zamieszkiwać już kilka tysięcy osobników, które są szczególnie agresywne w okolicy września.
Osy lgną do wszystkiego co słodkie, czekolady, owoców, a nawet kosmetyków.
Nie lubią za to, zapachu czosnku, olejku goździkowego i herbacianego, a także palonej kawy.
Dlatego warto przyrządzić specjalny płyn z wody i wybranego oleju i regularnie psikać nim newralgiczne miejsca.
Ponadto osy nie znoszą zapachu mięty, bazylii, nagietka czy piołunu, dlatego rozważ zasianie tych roślin na balkonie czy tarasie.
Rynek obfituje w wiele gotowych preparatów odstraszających i zwalczających osy, którymi możesz zabezpieczyć okna czy elewację.
Jeśli znajdziesz gniazdo os najlepiej skonsultuj się z profesjonalną firmą, która wykona dezynsekcję.
Zdecydowałeś się pozbyć gniazda samodzielnie?
Zachowaj szczególną ostrożność, pamiętaj o odzieży ochronnej.
Osy są najmniej aktywne wieczorem oraz są wyjątkowo cierpliwe, dlatego ukrycie się przed rozjuszonym gniazdem w domu na kilka godzin może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.
Już wiesz, jak zabezpieczyć swój przyszły dom przed niechcianymi lokatorami.
Zatem czas na realizację marzeń - odwiedź naszą stronę i wybierz doskonały dom z ogrodem dla siebie i swojej rodziny - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
POZNAJ PRZEBIEG ZAKUPU DOMU KROK PO KROKU
Skontaktuj się z nami
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Pabianicka
93-457 Łódź
10:00 - 18:00 (pn - pt)