Białołęka
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
-
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Rodzaj kuchni to jedna z ważniejszych decyzji przy zakupie lub budowie domu. Zarówno aneks kuchenny jak i oddzielna kuchnia mają swoje plusy i minusy, które możesz porównać TUTAJ. Poniższy artykuł jest dla osób, które zdecydowały się na salon z aneksem. Podpowiadamy, jak urządzić takie pomieszczenie, aby zmaksymalizować komfort użytkowania i stworzyć piękną, przytulną przestrzeń - serce domu, w którym mieszkańcy spędzą wiele wspólnych chwil.
Salon i kuchnia to jedno pomieszczenie
Pamiętaj o tym przy aranżacji, że aneks kuchenny to tak naprawdę część salonu.
Dlatego, nawet jeśli postanowisz go wydzielić blatem czy wyspą, wystrój kuchni powinien być spójny z pokojem dziennym.
Salon z obszerną dekoracyjną kanapą i drewnianymi, frezowanymi meblami nieszczególnie będzie pasował do białej, minimalistycznej zabudowy kuchennej wykończonej na wysoki połysk.
Jeśli masz kolor dominujący lub uzupełniający, zastosuj go (lub jego odcień) również w kuchni.
Pomimo dwóch zupełnie różnych funkcjonalności Twój salon i kuchnia to jedno pomieszczenie, dlatego pamiętaj, aby style i kolory się nie “gryzły”.
Wydzielenie stref
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby strefę kuchenną subtelnie wydzielić od strefy wypoczynku, zachowując spójność stylu.
Możesz do tego wykorzystać podłogę i w strefie kuchennej położyć kafelki.
Pamiętaj jednak, że podziały na podłodze mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie (o trikach powiększających pomieszczenie piszemy TUTAJ).
Aktualnie coraz częściej podłoga aneksu kuchennego i salonu pozostaje, jednak, ta sama.
Rynek oferuje całą gamę paneli winylowych wodoodpornych, które nadają się także do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.
Położenie kafelków na ścianach kuchennych jest bardzo praktycznym pomysłem, który jednocześnie wydzieli strefę. Możesz wykorzystać także meble, stół (w mniejszych pomieszczeniach z rozkładanym blatem), wysoki blat barowy z hokerami, będący jednocześnie dodatkową przestrzenią roboczą lub półki bez pleców, z których można korzystać zarówno od strony kuchni jak i salonu.
Oświetlenie
Jeśli jesteś w trakcie remontu, zapewne wiesz, że najbardziej komfortowe w użytkowaniu jest rozproszone światło, które ma wiele źródeł i każdą strefę warto oświetlić oddzielnie (np. strefa do nauki, do czytania przed snem czy garderobiana w sypialni).
Tutaj także musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu.
Jedna sufitowa lampa może nie wystarczyć.
Aneks kuchenny powinien mieć własne źródła światła, aby przygotowywanie potraw i sprzątanie było wygodne.
Najlepiej sprawdzą się lampy LED zamontowane bezpośrednio nad blatami roboczymi (przy planowaniu otworów pamiętaj, że stojąc przy blacie, łatwo możesz zasłonić nieodpowiednio zaplanowane światło), a także większa lampa sufitowa oświetlająca główny stół, przy którym spożywa się posiłki.
Aranżacja mebli
Planując meble w aneksie kuchennym warto pamiętać o trójkącie roboczym, czyli trzech podstawowych strefach: gotowania, mycia i przechowywania, które powinny być od siebie oddalone.
W najpopularniejszym kształcie kuchni, czyli literze L na wierzchołkach trójkąta znajdują się: piekarnik, zlewozmywak oraz lodówka.
Meble nie powinny bezpośrednio z sobą sąsiadować, a komfortowa odległość między nimi to min. 120 cm.
To miejsce na blaty robocze, które są gotowe do wykorzystania w momencie wyjmowania wielu produktów z lodówki, mycia naczyń czy przenoszenia potraw z piekarnika lub kuchenki.
Aneks kuchenny w kształcie trójkąta jest niezwykle praktyczny podczas przyrządzania potraw w kilka osób.
Zdecydowanie łatwiej jest wtedy stworzyć naturalne szlaki komunikacyjne niż w pracy przy blatach ustawionych w jednym rzędzie.
Przechowywanie
W kuchni przechowujemy najwięcej produktów i potrzebujemy największej ilości przyrządów.
Dlatego niezwykle trudno jest utrzymać ład i porządek, odnosimy wrażenie, że bałagan tworzy się sam.
O ile w oddzielnej, zamkniętej kuchni można pozwolić sobie na ekspozycję przypraw czy ozdobnych naczyń, o tyle w salonie z aneksem kuchennym lepiej te akcesoria mieć ukryte.
Dlatego doskonałym rozwiązaniem są szafki zabudowane do samego sufitu oraz ukrycie całego AGD w meblach na wymiar. Szuflady z organizerami w środku pomogą w przechowywaniu przypraw czy sztućców.
Coraz popularniejsze są także płytkie szafki tip-on nad blatami roboczymi imitujące ścianę, w których można przechowywać podręczne produkty spożywcze.
Aneksy kuchenne są najczęściej spotykaną formą kuchni we współczesnych domach.
Novisa buduje funkcjonalnie i nowocześnie - nasze ponad 23-letnie doświadczenie pozwala nam na stworzenie doskonałych i wygodnych domów, w których mieszkańcy tworzą rodzinne wspomnienia.
Sprawdź naszą ofertę domów i mieszkań z aneksami kuchennymi i wybierz dla siebie nowy dom!
POZNAJ PRZEBIEG ZAKUPU DOMU KROK PO KROKU
Skontaktuj się z nami
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Pabianicka
93-457 Łódź
10:00 - 18:00 (pn - pt)