Jakie sprzęty pobierają prąd nawet, gdy ich nie włączasz?

Jakie sprzęty pobierają prąd nawet, gdy ich nie włączasz?

W dzisiejszych czasach coraz więcej sprzętów elektronicznych jest stale podłączonych do prądu, co oznacza, że nawet jeśli nie są one używane, to i tak pobierają prąd. Jest to szczególnie widoczne w przypadku takich urządzeń jak telewizory, komputery, drukarki, modemy, routery czy też ładowarki do telefonów komórkowych. Wszystkie te urządzenia pozostają w trybie standby, czyli gotowości do pracy, pobierając prąd nawet wtedy, gdy nie są one używane.

Co to jest tryb standby?

Tryb standby jest stanem, w którym urządzenie jest podłączone do prądu, ale nie jest w pełni wykorzystywane. W tym trybie urządzenie jest gotowe do pracy, ale pozostaje w stanie uśpienia. W takim trybie urządzenie pobiera prąd, ale znacznie mniej niż w trybie pracy.

 

Niestety, nawet takie niewielkie ilości prądu mogą się sumować i przyczynić do zwiększenia rachunków za prąd. Dlatego ważne jest, aby świadomie korzystać z urządzeń elektronicznych i wiedzieć, które z nich pobierają prąd nawet wtedy, gdy ich nie używamy.

Jak zmierzyć pobór prądu?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, ile prądu pobiera dane urządzenie jest skorzystanie z licznika prądu. Dzięki temu można zmierzyć ilość prądu pobieraną przez dane urządzenie w trybie standby i porównać ją z ilością prądu pobieraną przez to samo urządzenie w trybie pracy.

 

Można również skorzystać z specjalnych liczników prądu, które pozwalają na dokładne obliczenie ilości prądu pobieranego przez dane urządzenie. Dzięki temu można oszacować koszty eksploatacji danego urządzenia i porównać je z kosztami innych urządzeń.

 

Jak oszczędzać prąd w domu?

Aby oszczędzać prąd w domu, ważne jest, aby unikać niepotrzebnego podłączania urządzeń do prądu i wyłączać je, gdy nie są one używane. Można również skorzystać z przełączników lub gniazdek z funkcją automatycznego wyłączania, które automatycznie odłączają prąd od urządzeń po ich wyłączeniu.

 

Innym sposobem na oszczędzanie prądu jest unikanie korzystania z urządzeń, które generują duże ilości ciepła, takich jak komputery czy telewizory. W takich urządzeniach prąd jest zużywany nie tylko na ich pracę, ale również na chłodzenie.

 

Warto również pamiętać o regularnym wyłączaniu i włączaniu urządzeń elektronicznych. Częste wyłączanie i włączanie urządzeń pozwala na ich lepsze rozładowanie i zwiększa ich trwałość.

 

Podsumowując, wiele urządzeń elektronicznych pobiera prąd nawet wtedy, gdy ich nie włączasz. Aby oszczędzać prąd w domu, ważne jest, aby świadomie korzystać z urządzeń, unikać niepotrzebnego podłączania ich do prądu oraz regularnie je wyłączać i włączać. Dzięki temu można znacznie obniżyć rachunki za prąd i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

5 pomysłów jak zaoszczędzić na prądzie w domu

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Cieślewskich 53
03-017 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta