Ferie zimowe - co robić z dziećmi w domu

Ferie zimowe - co robić z dziećmi w domu

Ferie zimowe tuż tuż (w kilku województwach już trwają), a Tobie brakuje pomysłów, jak urozmaicić je swoim dzieciom, aby nie spędziły tego czasu przed TV lub komputerem? Przeczytaj nasz artykuł i znajdź inspirację, jak kreatywnie spędzać domowe wieczory z dziećmi.


Domowe kino

Seanse filmowe to czas kiedy Ty, jako rodzic, również odpoczniesz. Przygotuj wcześniej repertuar i zachęć dzieci, aby narysowały plakaty filmowe, które na czas seansu powiesicie na ścianie czy drzwiach oraz żeby zrobiły bilety (zawierające datę seansu, nazwę miejsca do siedzenia i element do oderwania po wejściu na seans). Samo przygotowywanie seansu będzie dla dzieci twórczą zabawą.

W tym czasie Ty rozłóż koce i poduszki na kanapie lub podłodze. Domy, które budujemy posiadają duże salony, które na ten wieczór z powodzeniem przerodzą się w salę kinową. Zadbaj o delikatne oświetlenie, niech stworzy specjalną atmosferę. Filmy przyjemniej się ogląda w ciemnym pomieszczeniu, ale nie może być za ciemno, aby uczestnicy bez problemu mogli znaleźć przekąski! Jeśli nie masz w domu lampy z regulowanym natężeniem światła, dobrym rozwiązaniem będzie użycie na ten czas lampek choinkowych.

Przekąski są bardzo ważne na każdym seansie, dlatego nie zapominaj o popcornie, nachosach z sosem czy chipsach. W wersji zdrowszej mogą być to pokrojone owoce z polewą (np. z syropu klonowego).

Przygotujcie zestawy filmowe dla każdego uczestnika i rozdajcie je w podczas “sprawdzania biletów” przed seansem. Zróbcie wcześniej zimową herbatę z cytryną i miodem i rozlejcie ją do papierowych kubeczków z przykrywką i słomką, aby bardziej odwzorować efekt sali kinowej.

Kuchenne eksperymenty

Kuchenne eksperymenty to świetna zabawa dla dzieci, a jednocześnie sposób na naukę podstawowych umiejętności kulinarnych. Zróbcie karmelowe szyszki. Kup ryż preparowany, cukierki krówki (miękkie) i masło. Niewielką ilość masła i krówki rozpuść w garnku i powoli dodawaj ryż cały czas mieszając. Niech dzieci odmierzają łyżki ryżu i wrzucają go do garnka. Kiedy masa będzie nadal ciepła i plastyczna, ale już nie gorąca ulepcie kulki i pozostawcie do wystygnięcia.

Przygotujcie kolorowy popcorn na seans filmowy. Kup wcześniej naturalny popcorn bez dodatków (może być również ten w saszetkach, do mikrofalówki) i barwniki spożywcze oraz dodatki do popcornu (np. masło orzechowe, mleko kokosowe, miód, cynamon czy przyprawy takie jak sól, curry lub zioła prowansalskie). Wlej do garnka trochę oleju, tak, aby dno było przykryte i włóż wybrane dodatki lub barwnik. Rozgrzej zawartość garnka, wrzuć kukurydzę i szczelnie przykryj. Popcorn, robiąc się pod wpływem temperatury, przesiąknie aromatem, smakiem i kolorem. Dzieci z pewnością będą zachwycone jedząc zielony popcorn o smaku kokosa!

Dzień gier planszowych

Jeśli nie macie ulubionych planszówek lub te, które macie, już się znudziły, stwórzcie własne albo zagrajcie w inne gry. Wypróbuj z dziećmi popularne “czółko”, czyli kalambury, które rozwijają wyobraźnię i kreatywność oraz dostarczają masę śmiechu i rozrywki! Warto do tego wykorzystać telefon, dostępnych jest wiele aplikacji z hasłami w różnych kategoriach.

Zróbcie quiz wiedzy lub zagrajcie w popularną grę “państwa i miasta”. Na kartkach papieru wypiszcie kategorie (np. imię, jedzenie, roślina, miasto, itp.) - każdy uczestnik niech dostanie taką samą kartę i starajcie się wypisać hasła na ustaloną wcześniej literę. Kto pierwszy uzupełni swoją kartkę, zatrzymuje czas, następnie każdy czyta swoje hasła na głos. Jeśli dwie lub więcej osób mają to samo hasło, dostają 5 pkt, jeśli uczestnik wymyślił oryginalne hasło, którego nikt inny nie ma, dostaje 10 pkt, a jeśli w całej grupie tylko jedna osoba zdążyła wymyślić hasło na daną literę, dostaje 15 pkt. Następnie należy wylosować kolejną literę. Gra trwa do wyczerpania liter w alfabecie lub chęci uczestników. Na koniec trzeba policzyć wszystkie punkty. Naturalnie wygrywa osoba, która wymyśliła najwięcej oryginalnych haseł i zdobyła najwięcej punktów.

Budujemy domy dla rodzin - abyś kochał spędzać tu czas wraz ze swoimi najbliższymi.

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ

 

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Cieślewskich 53
03-017 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta