Czy warto zdecydować się na zmiany lokatorskie? Zapytaliśmy eksperta.

Czy warto zdecydować się na zmiany lokatorskie? Zapytaliśmy eksperta.

Kupując dom lub mieszkanie od dewelopera, otrzymujemy przygotowany przez architekta inwestycji plan lokalu. Nie musimy jednak traktować go sztywno. Zwłaszcza jeśli już na pierwszy rzut oka widzimy, że niektóre zaproponowane rozwiązania niekoniecznie sprawdzą się w naszym przypadku. Czasami to kwestia naszych wyobrażeń – w miejscu, gdzie zaplanowaliśmy regał z książkami na planie mamy usytuowany grzejnik. Innym razem chodzi o względy praktyczne – dwoje dzieci w wieku szkolnym, dzielących jeden pokój potrzebować będzie najpewniej dwóch biurek – warto więc odpowiednio ulokować gniazda elektryczne lub gniazda internetowe. Adaptacja lokalu według własnych preferencji i potrzeb pozwala uzyskać przyjazną i satysfakcjonującą przestrzeń. O to, jak w praktyce wygląda projektowanie zmian, oraz o czym trzeba pamiętać, przy ich planowaniu zapytaliśmy naszego eksperta.

– Klient przychodzi z gotowym projektem na papierze i głową pełną pomysłów – mówi Kamil Kasprzyk, specjalista ds. zmian lokatorskich, – a ja staram się pogodzić jego plany i wyobrażenia z funkcjonalnością, zasadami ergonomii, normami użytkowymi i przepisami prawa budowlanego. Nierzadko okazuje się, że wymarzona kuchnia lub łazienka w zaproponowanym przez klienta kształcie będzie mało funkcjonalna i konieczna jest zmiana koncepcji. Szukamy wtedy wspólnie z klientem rozwiązania, które będzie wpisywało się w jego oczekiwania, ale jednocześnie zapewniało wygodę, bezpieczeństwo i ułatwiało codzienne obowiązki. Przykładowo: dużo osób pyta o to, czy można wykonać mniejszy niż standardowy otwór pod drzwi pokojowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by zachować funkcjonalność i estetykę warto rozważyć wówczas montaż drzwi  przesuwanych – tego typu detale, wpływają na nasz codzienny komfort, więc warto poświęcić im chwilę, by za kilka lat, nie być zmuszonym sięgnąć do portfela i ponosić kosztów poprawek niefunkcjonalnych rozwiązań.


Zmiany lokatorskie mogą mieć bardzo różny zakres. Niektóre rozwiązania są oryginalne i uwzględniają każdy możliwy do zmiany element, inne to zaledwie „zmiany kosmetyczne". Jest jednak pewna grupa elementów, które klienci chętnie adaptują według własnych potrzeb i zamysłu.


- Pomysłów na adaptacje przestrzeni jest mniej więcej tyle ilu klientów – mówi Kamil Kasprzyk. – Najczęściej pojawiają się pytania o możliwość zmiany lokalizacji gniazd elektrycznych, punktów świetlnych i przełączników – tutaj mamy największą swobodę działania. Możemy niemal dowolnie ustawiać wysokości oraz odległości przełączników, ciągle mając na uwadze dogodne ich usytuowanie. Wyjątkiem są tylko strefy mokre, czyli łazienka i kuchnia. Inną popularną adaptacją podnoszącą komfort użytkowania lokalu jest zmiana ogrzewania na podłogowe. Również tutaj mamy dużą dowolność kreowania powierzchni ogrzewania z uwzględnieniem pewnych niuansów, np. nie wykonuje się ogrzewania pod meblami i zabudową szafy. Dzięki temu uzyskujemy większe oszczędności. W przypadku gdy ogrzewanie podłogowe obejmuje całą powierzchnię lokalu, nie ma już konieczności montowanie grzejników – wyjaśnia ekspert. – Zainteresowaniem cieszą się też zmiany położenia ścian, pionu i okien dachowych. Te zmiany są oczywiście możliwe, konieczne jest jednak zachowanie wymogów budowlanych oraz powierzchni użytkowych nie zapominając o  konstrukcji budynku. Dużo klientów pyta również o możliwość zmiany usytuowania elementów armatury łazienkowej: umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej i urządzeń np. pieca. Przy wprowadzaniu tego typu zmian należy zweryfikować odległości od pionów, sprawdzić przestrzenie użytkowe i dobrać odpowiednie wielkości sprzętów a przede wszystkim znaleźć konsensus między pomysłami a funkcjonalnością i zachować spójną kompozycję wnętrza, która zapewni komfort i estetyczny ład – dodaje. – Z tych wszystkich pomysłów, zmian, koncepcji z domieszką prawa budowlanego i przyjętych norm użytkowych powstaje końcowy efekt, jakim są precyzyjnie dobrane do preferencji klienta zmiany lokatorskie.

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta