Białołęka
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
-
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Właśnie kupujesz swój wymarzony dom z ogrodem, przedstawiciel handlowy pomógł Ci wybrać idealną opcję, biorąc pod uwagę zwyczaje i preferencje Twoje i Twojej rodziny. Cały czas jednak, pozostaje Ci w głowie i trochę martwi określenie “udział w gruncie z prawem do wyłącznego korzystania z przyległego terenu zielonego.” Czy to oznacza, że sąsiad będzie mógł wejść do Twojego ogródka lub zaparkować auto na Twoim miejscu postojowym? Poniżej wyjaśniamy, jak wygląda w praktyce taka współwłasność.
Współwłasność w gruncie
Osiedle, które wybudował deweloper, stoi na nieruchomości, czyli działce, którą deweloper kupił i do chwili sprzedania ostatniego lokalu i uregulowania odpowiednich dokumentów jest jej właścicielem.
Następnie grunt staje się współwłasnością mieszkańców w odpowiednich udziałach - podobnie jak w klasycznych, znanych wszystkim blokach.
Na osiedlu jest wiele części wspólnych, z których korzystają wszyscy mieszkańcy, np. chodniki, altana śmietnikowa, brama.
Tutaj żaden z mieszkańców nie ma prawa do wyłącznego korzystania z danej części.
Za konserwację i naprawę, w przypadku uszkodzenia, płacą proporcjonalnie wszyscy współwłaściciele (co najczęściej jest pokrywane z czynszu).
Ale z prawem do wyłącznego korzystania
Nieco inaczej ma się sprawa z prywatnymi ogrodami.
Nadal leżą one na gruncie należącym do wszystkich, ale na podstawie specjalnej umowy (tzw. umowy quoad usum) właścicielowi lokalu, do którego przynależy dany ogród, przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z niego, natomiast uprawnienie pozostałych mieszkańców do tej części nieruchomości zostaje wyłączona.
Ty także, podpisując umowę kupna swojego domu, jednocześnie oświadczasz, że nie będziesz korzystał z ogrodu sąsiada.
Brzmi jasno i rozsądnie, prawda?
Dlaczego zatem, powierzchnia ogrodu nie może zostać “doliczona” do powierzchni mieszkania i sprzedana wraz z nim jako własność?
Konserwacje, naprawy, awarie
Pod Twoim ogródkiem przebiegają instalacje, np. odprowadzające deszczówkę, a w razie awarii lub potrzeby konserwacji, muszą mieć do nich dostęp odpowiednie służby.
Czasami pod osiedlem buduje się garaże, do których również przynależy wiele systemów, np. wentylacyjnych.
Dlatego nie jest możliwe sadzenie drzew i krzewów o rozbudowanych korzeniach, gdyż mogą one prowadzić do zniszczenia konstrukcji.
Z tego samego powodu nie ma możliwości wykopania stawu czy zbudowania budynku na fundamentach.
Osiedle jest jednym dużym organizmem i każdy mieszkaniec, jako jego współwłaściciel, dba o odpowiednią pracę wszystkich systemów.
Zakup domu z gruntem a zakup domu z współwłasnością gruntu i prawem do wyłącznego korzystania
Pomyślisz, że być może lepiej byłoby kupić oddzielną działkę i zbudować na niej dom.
Wszystko ma swoje plusy i minusy.
Na własnej działce będziesz mógł postawić wiele budynków z fundamentem (ograniczać Cię będzie jedynie prawo budowlane), wykopać staw czy posadzić sad.
Podłączenie do miejskiej instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy ogrzewania, pozostanie jednak, w Twoim zakresie.
Podobnie ze wszelkimi naprawami i konserwacjami.
Ciekawostką jest również fakt, że będąc właścicielem gruntu (czyli na głębokość wymaganą do prawidłowego funkcjonowania - jak określa polskie prawo) nie jesteś automatycznie właścicielem przedmiotów znalezionych w tej ziemi (np. minerałów czy obiektów historycznych).
Podsumowując, mieszkając na osiedlu, jesteś częścią wspólnoty (tak samo jak w bloku), mając własny dom z działką, pozostajesz jednostką.
Warto się zastanowić, co jest dla Ciebie wartościowe, na czym Ci zależy i na tej podstawie podjąć najlepszą dla siebie decyzję.
Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy Ci tę poważnie brzmiącą kwestię współdzielenia gruntu i wyłącznego prawa do korzystania z jego części.
Już wiesz, że sąsiedzi nie będą mieć prawa do przebywania w Twoim ogrodzie i bez obaw możesz go zaaranżować według potrzeb. Huśtawka, mała szklarnia czy ogródek warzywny?
Żaden problem, kup swój dom z ogrodem od Novisa Development i spełnij marzenia!
POZNAJ PRZEBIEG ZAKUPU DOMU KROK PO KROKU
Skontaktuj się z nami
Biuro sprzedaży
Brzeziny 6
03-256 Warszawa
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola
10:00 - 18:00 (pn - pt)
10:00 - 15:00 (sob)
Biuro sprzedaży
Pabianicka
93-457 Łódź
10:00 - 18:00 (pn - pt)