Jak oszczędzić na ogrzewaniu w domu jednorodzinnym?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu w domu jednorodzinnym?

Sposoby na oszczędności w sezonie grzewczym jeszcze nigdy nie były tak pożądane i poszukiwane. Rosnące ceny energii i problem z dostępnością niektórych surowców to kwestie, które nie pozostają obojętne dla domowego budżetu. W jaki sposób płacić mniej za ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Dobrze ocieplony i zaprojektowany budynek to podstawa

Budowane obecnie domy jednorodzinne muszą spełnić dość wyśrubowane kryteria, jeśli chodzi o izolację i stopień emisyjności. Domy ekologiczne i pasywne są tanie w utrzymaniu – także w sezonie grzewczym. Jeśli budynek ma już swoje lata, a rachunki za ogrzewanie wzrastają z roku na rok, zdecydowanie warto rozważyć jego termomodernizację. Choć jest to przedsięwzięcie kosztowne, z czasem inwestycja się zwróci, a poza tym sporą część prac termomodernizacyjnych można wykonać z dopłatami lub z opcją odpisania części kosztów od podatku.

W najkorzystniejszej sytuacji są osoby dopiero kupujące dom jednorodzinny. Na tym etapie od razu warto zwrócić uwagę na kwestię jego ocieplenia i emisyjności. Budynki oferowane przez deweloperów, jak my - Novisa Development, spełniają wyśrubowane kryteria.

Dziewięć sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania w domu jednorodzinnym

1. Odsłonięcie urządzeń grzewczych zamiast zasłaniać kaloryfery meblami, a na podłodze z ogrzewaniem podłogowym kłaść gruby dywan, warto odsłonić urządzenia grzewcze. Wnętrze nagrzeje się szybciej.

2. Stosowanie ekranów za grzejnikami jeśli w domu zainstalowano kaloryfery, warto wyposażyć je w ekrany, które odbijają ciepło, zapobiegają nagrzewaniu się ścian zewnętrznych na rzecz wyższej temperatury w pomieszczeniu.

3. Wykorzystanie naturalnego ciepła w słoneczne dni warto odsłonić okna, by naturalne ciepło słoneczne przyczyniło się do szybszego nagrzewania pomieszczeń. Z kolei w dni wietrzne i bardzo mroźne, warto skorzystać z okiennic lub rolet zewnętrznych, jeśli są zamontowane, gdyż mogą nieco zredukować utratę ciepła przez okna.

4. Automatyzacja ogrzewania w miarę możliwości warto wyposażyć grzejniki w termostaty, a system grzewczy w sterowniki pogodowe lub oparte o czujniki wewnętrznej temperatury.

5. Utrzymywanie zróżnicowanej temperatury w różnych pomieszczeniach zamiast ogrzewać cały dom do równej temperatury, warto ustawić wyższą w salonie i łazience, a niższą w sypialni, garderobie lub korytarzu.

6. Szybkie i intensywne wietrzenie zamiast zostawiać na długi czas lekko uchylone okno, lepiej otworzyć je na oścież, wywietrzyć w parę chwil pomieszczenie i zamknąć okno. Wietrzenie zaleca się wykonywać w ciągu dnia, gdy jest cieplej na zewnątrz i przy zakręconym kaloryferze.

7. Ubieranie się w domu adekwatnie do pory roku chcąc płacić mniej za ogrzewanie, warto sięgnąć po cieplejsze kapcie, skarpetki i sweter. Ubierając się cieplej w domu, nie trzeba będzie utrzymywać tak wysokich temperatur w pomieszczeniach.

8. Konserwacja systemu grzewczego przegląd, konserwacja i odpowietrzenie instalacji grzewczej to zarówno kwestia dbania o jej sprawność i bezpieczeństwo, ale też o skuteczność działania. Zapowietrzone kaloryfery nie będą tak ciepłe, jak te działające poprawnie.

9. Eliminacja mostków termicznych i nieszczelności warto skorzystać z usługi badania termowizyjnego, by sprawdzić, którędy ciepło ucieka z budynku. Może to kwestia nieocieplonych ścian szczytowych, braku izolacji poddasza, a może wokół okien powstały jakieś nieszczelności? Eliminacja tych mankamentów może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

5 powodów by zamieszkać w domu - sprawdź!

Kontakt Sprzedaż

Skontaktuj się z nami

Białołęka

Biuro sprzedaży

Brzeziny 6
03-256 Warszawa

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Nowa Wola

Biuro sprzedaży

Ignacego Krasickiego 126
05-500 Nowa Wola

 • CMS

  (22) 545 70 20

 • CMS

  10:00 - 18:00 (pn - pt)

  10:00 - 15:00 (sob)

 • CMS
CMS Wytycz trasę

Obsługa posprzedażowa -  Biuro obsługi klienta